PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Komórki macierzyste z ósemek wyleczą rogówkę?

StemCellStm/szaft
26-02-2015, 13:03
Komórki macierzyste z ósemek wyleczą rogówkę? Komórki macierzyste w stomatologii (fot. Fotolia/PTWP)
Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu (USA) wykorzystali komórki macierzyste uzyskane z miazgi zębów mądrości, do stworzenia keratocytów - komórek wchodzących w skład rogówki oka.

Zdaniem naukowców, rezultaty badania mogą w przyszłości być zastosowane w nowych metodach leczenia ślepoty wywołanej bliznowaceniem rogówki. Przeszczepom rogówki, które pomagają wyleczyć chorobę, towarzyszą liczne problemy. Odkrycie naukowców w USA pozwoli ograniczyć te komplikacje.

Naukowcy wszczepili uzyskane keratocyty zdrowym myszom. Nie zaobserwowano oznak nietolerancji przeszczepu. Komórki zintegrowały się z otaczającą tkanką, organizm wykorzystał je do tworzenia zrębu rogówki. W kolejnym etapie badań naukowcy zamierzają sprawdzić, czy ta technika pozwoli poprawić stan zdrowia u gryzoni cierpiących na bliznowacenie rogówki. 

Warto pamiętać, że nie jest to pierwsze badanie dowodzące skuteczności komórek macierzystych w schorzeniach oczu. Wiedzę tę poszerzyli również w 2014 r. naukowcy z University of Birmingham. ch zdaniem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że komórki macierzyste pochodzące z zębów, będą odgrywały aktywną rolę w procesie restuucji zwojów nerwowowych siatkówki ludzkiego oka. Brytyjskim naukowcom udało się zaobserwować zjawisko regeneracji uszkodzonych komórek nerwowych oka, a dokładniej ich wypustek - aksonów.

Komórki macierzyste pobrane z miazgi generalnie maja dobrą prasę. Na łamach infoDENT24.pl informowaliśmy o nich również przy okazji prób wprowadzenia nowatorskich metod leczenia udarów mózgu. Australijscy naukowcy odkryli, że komórki macierzyste pochodzące z zębów, budową mocno przypominają komórki mózgowe. Nie rozwijają się identycznie jak neurony mózgowe, ale kwestią czasu i stworzenia odpowiednich warunków jest, aby tak się stało. 

Czytaj także:

Komórki macierzyste, stymulowane promieniem lasera, "uzdrawiają" zęby

Dentysta usunął córce przednie zęby mleczne dla komórek macierzystych 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH