• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kłopoty z paradontozą, kłopoty z seksem

ms
06-05-2015, 13:19
Kłopoty z paradontozą, kłopoty z seksem Paradontoza a seks (foto: sxc.hu)
Kilkakrotnie informowaliśmy o zależności pomiędzy paradontozą a sprawnością seksualną mężczyzn. Na taką korelację wskazują także tajwańscy naukowcy, którzy w oparciu o badania ankietowe wskazali na zależność pomiędzy chorobą przyzębia a problemami z erekcją.

W największym skrócie zależność tę można wyjaśnić w następujący sposób. W wyniku przewlekłego zapalenia, z powodu chorych dziąseł, może dojść do uszkodzenia komórek śródbłonka, które wyściełają wszystkie naczynia krwionośne, także te w penisie. Uszkodzenie śródbłonka może zatem skutkować zaburzeniami w przepływie krwi. Bywa tak, że problemy z erekcją mają swoje źródło w chorobie jamy ustnej.

W jednym z wydań International Journal of Impotence Research (4 lipca, 2013) opublikowano wyniki pracy naukowej, z której wynika, że dysfunkcja erekcji (ED) pojawić się może na skutek systematycznych stanów zapalnych powiązanych z chroniczną paradontozą. Do takich wniosków doszli również naukowcy z japońskiego Asahikawa Medical University.

Z kolei American Academy of Periodontology opublikowała ponad rok temu wyniki badań, z których wynika że u mężczyzn zapalenie przyzębia występuje częściej niż u kobiet., średnio o 30 proc. Tak znaczna różnica - w ocenie AAP - wynika głównie z mniejszej dbałości mężczyzn o higienę jamy ustanej. Podobne badania, prowadzone w Wielkiej Brytanii, wykazały że 8 na 10 przebadanych mężczyzn, mających poważne komplikacje z dziąsłami, przeżywa równocześnie problemy z erekcją. Zależność ta nie może być przypadkowa.

Dysfunkcja erekcji (ED) spowodowana być może oczywiście wieloma czynnikami. Wśród nich są: wiek (problemy mogą dotyczyć nawet trzydziestoletnich mężczyzn), stres, palenie tytoniu, choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH