PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kanada: noworodki i niemowlaki dentysty nie znają

jsz
08-05-2014, 07:56
Kanada: noworodki i niemowlaki dentysty nie znają Kanada: noworodki i niemowlaki dentysty nie znają (źródło: Fotolia/PTWP)
Okazuje się, że nie tylko w Polsce, dane dotyczące częstotliwości odwiedzin gabinetów stomatologicznych przez najmłodszych, są - mówiąc delikatnie - kiepskie. W kanadyjskim Toronto do dentysty przyprowadzanych jest mniej niż 1 proc. maluchów w wieku do 12 miesięcy i mniej niż 2 proc. dzieci dwuletnich.

Wyniki badań opublikowano w majowym wydaniu magazynu „Pediatrics". Dane zebrali lekarze z dwóch kanadyjskich ośrodków: St. Michael's Hospital oraz Hospital for Sick Children w Toronto.

Oprócz danych dotyczących rocznych i dwuletnich maluchów, przedstawiono statystyki dotyczące dzieci czteroletnich. Okazuje się, że w latach 2011-2013 prawie 40 proc. z nich nie widziało się z lekarzem dentystą.

Autorzy badania przekonują, że maluchy, które nie korzystały z opieki stomatologicznej, najczęściej pochodzą z rodzin o niskich dochodach. Są długo karmione butelką, szczególnie w nocy i spożywają znaczne ilości słodzonych napojów, głównie soków.

Rodzice nie mogą usprawiedliwiać takiego stanu rzeczy niską dostępnością do stomatologa. Wręcz przeciwnie, według statystyk Kanada jest jednym z krajów o najwyższym współczynniku liczby dentystów na 10 tys. mieszkańców. Wynosi on 12,6. Dla porównania, w Polsce na każdych 10 tys. obywateli przypada 3,2 pracujących w zawodzie dentystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH