PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jedna wizyta u dentysty w roku iwystarczy!

13-06-2013, 00:00
Jedna wizyta u dentysty w roku iwystarczy! (źródło: Wikipedia)
Jedna wizyta u dentysty w roku iwystarczy! (źródło: Wikipedia)
Ile razy w roku trzeba odwiedzić dentystę, aby być spokojnym o stan uzębienia? Dla wielu osób raz w roku jest wystarczającą częstotliwością wynika z badań przedstawionych 10 czerwca 2013 r. w Journal of Dental Research (periodyk sygnowany przez International Association for Dental Research).

Dwukrotne w roku wizyty kontrolne u stomatologa rekomendowane były przez ponad 50 lat, z tym, że takie rekomendacje nie oparto na podstawach naukowych. Tak przynajmniej twierdzi prof. William Giannobile, dentysta i specjalista z zakresu inżynierii biomedycznej pracujący w University of Michigan.

Podstawą takiej tezy była analiza kart leczenia 5,1 tys. pacjentów z okresu ostatnich 16 lat. Zdaniem prof. Williama Giannobile, nie ma podstaw do twierdzeń, że wizyt kontrolnych u dentysty powinno być przynajmniej dwie w ciągu roku. Rekomendacja jednej wizyty kontrolnej rocznie dotyczy oczywiście osób, które nie mają problemów z uzębieniem zarzeka się autor badań.

Prof. William Giannobile dzieli się z kolegami - dentystami  jeszcze jedną kontrowersyjną konstatacją. Mówi on: to oczywiste, że część pacjentów zagrożona jest w sposób szczególny paradontozą, ale dotychczas nie potrafimy wystarczająco wcześnie ustalić kto znajduje się w  grupie ryzyka. W takiej sytuacji mnożenie wizyt, podczas których dokonuje się ewentualnie tylko gruntownego czyszczenia zębów, nie ma sensu.

Dentysta opracował mobilny lokalizator bólu twarzoczaszki
The Lancet ostrzega przed lekami przeciwbólowymi

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   uniwersytet medyczny   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH