PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Japoński dentysta wychował sobie tseuke-yaeba

08-02-2013, 00:13
Japoński dentysta wychował sobie tseuke-yaeba (foto: sxc.hu)
Japoński dentysta wychował sobie tseuke-yaeba (foto: sxc.hu)
Tseuke-yaeba nie jest już hitem na japońskim rynku usług stomatologicznym, bo tseuke-yaeba stało się trwałym trendem, przynoszącym rocznie japońskim dentystom dochody rzędu miliardów jenów.

Niejedna z japońskich nastolatek marzy o tseuke-yaeba. Co to takiego? W wyniku stomatologicznych zabiegów np. wstawiania sztucznych nakładek na zęby, uzyskuje się efekt przekrzywionych i nienaturalnie dużych zębów, przypominających wygląd kłów wampira. Dla młodych Japonek posiadanie ostrych ząbków jest bardziej pożądane niż królujące w USA prostowanie uzębienia. Niewielkie w tego typu trendzie znaczenie ma koszt zabiegu. W przeliczeniu na dolary wyprostowanie zębów kosztować może 5 tys. USD, a zaostrzenie kilku z nich do wydatek zaledwie 400 USD.

Okazuje się, że duży udział w kreowaniu mody na tseuke-yaeba ma jedna z klinik stomatologicznych. Dentysta Taro Masuoka, właściciel tokijskiego gabinetu stomatologicznego Pure Cure, pionier zabiegów obejmujących m.in. mocowanie nakładek nazębnych - wyjawia, że to właśnie jego pomysłem było powołanie do życia zespołu muzycznego TYB48 (znamienne inicjały). Pierwsza płyta trzech młodych piosenkarek nosiła tytuł Mind If I Bite? (Czy mogę ugryźć?). Dziewczynki specjalizują się w muzyce środka, ale teksty są swoiste, bo promują niedoskonałości zgryzu.

To był strzał w dziesiątkę. Do Taro Masuoka i konkurujących z nim klinik dentystycznych trafia codziennie setki tokijskich nastolatek, domagających się teeth liftingu.

Tseuke-yaeba zajmują się już japońscy socjolodzy. Tłumaczą ten fenomen kryzysem gospodarczym w Kraju Kwitnącej Wiśni. Japończycy mają niską samoocenę, a gdy patrzą na perfekcyjnie wyglądające uzębienie kobiet. Kobietom tym w dodatku mają zapewnić utrzymanie. W efekcie popadają w jeszcze większą depresję. Poza tym wyostrzone zęby wyglądają seksi. Kobieta wamp to coś co odpowiada zapotrzebowaniu japońskich mężczyzn.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   ludzie   kultura  

POLECAMY W SERWISACH