PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak się uśmiechasz, tyle umiesz?

ŁS
16-01-2015, 14:24
Jak się uśmiechasz, tyle umiesz? Wszyscy ulegamy stereotypowi „atrakcyjne znaczy kompetentne” (fot. Fotolia/PTWP)
Na podstawie wyglądu zębów bardzo często wnioskujemy o kompetencjach zawodowych człowieka. – Ulegamy stereotypowi „atrakcyjne znaczy kompetentne” – wyjaśnia Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Ewa Jarczewska-Gerc przekonuje, że zęby nie są potrzebne wyłącznie dla zdrowia. - Osoba uważana za piękną, w percepcji społecznej, posiada wiele pozytywnych cech: jest silna, otwarta, interesująca, a także ma perspektywy na dobrą przyszłość: udane małżeństwo, sukcesy zawodowe i społeczne - przekonuje.

Psycholożka na dowód przytacza wyniki badania. Grupie osób przedstawiono dwa „pakiety" zdjęć. Na jednym znalazły się wizerunki uśmiechniętych osób, nie modeli i modelek, ale z wyraźnie ładnym uzębieniem. Na drugim umieszczono fotografie tych samych osób, ale grafik przy użyciu programu graficznego zmanipulował ich stan zębów. Kształtem i kolorem odbiegały od ideału.

Grupę badawczą zapytano m.in. (pięciostopniowa skala TAK/NIE), na ile w ich opinii osoby przedstawione na obu zdjęciach są: popularne, pewne siebie, odnoszą sukcesy zawodowe, ich życie towarzyskie kwitnie?

Okazało się, że osoby, których uśmiechy na zdjęciach zostały komputerowo zmodyfikowane, w porównaniu do tych bez graficznej obróbki, zostały uznane za: mniej inteligentne, z mniejszymi kompetencjami, mniej lubiane oraz mniej przystosowane społecznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kompetencje zawodowe   Ewa Jarczewska-Gerc   uśmiech  

POLECAMY W SERWISACH