PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak się ubrać pod kitel?

06-12-2012, 06:03
Jak się ubrać pod kitel? (źródło: sxc.hu)
Jak się ubrać pod kitel? (źródło: sxc.hu)
Jeżeli założysz doktorski kitel lub czarną sutannę, niechybnie poczujesz się jak lekarz albo ksiądz. A jeśli dobrze skrojony, trzyczęściowy garnitur, po pewnym czasie zaczniesz się zachowywać jak prezes korporacji. I o dziwo otoczenie uwierzy w twoją nową tożsamość.

Jak podaje vogue.com, nastąpił przełom w rozumieniu związku między noszonymi przez nas ubraniami a stanem umysłu, jaki osiągamy dzięki tym ubraniom. Z przeprowadzonych badań wynika, że osoby ubrane w białe, specjalistyczne płaszcze doktorskie (kitle) osiągają lepsze wyniki w testach badających inteligencję niż osoby ubrane w stroje codzienne. Nie oznacza to, że rodzaj ubrania powoduje podwyższenie inteligencji, ale bez dyskusji można zgodzić się z faktem, że ubrania kojarzone są z pewną cechą (w tym przypadku kitel jest kojarzony z wykształceniem, wysokim statusem społecznym, pewnością siebie) pozwalają utożsamić się z tą cechą. Czy to oznacza, że aby wydobyć z siebie konkretne zachowania, wystarczy odpowiednio się ubrać?

Dress code o zasadach ubioru w pracy

Dress code to pewien kanon stroju, który wyznacza wyraźne reguły i zasady ubioru służbowego. Zjawisko to stanowi w Polsce pewne novum i jeszcze ewoluuje. Nie znaczy to jednak, że reguły stały się luźniejsze, wręcz przeciwnie. Ponieważ uczymy się, że zasady ubioru do pracy są niezwykle ważne, to regulamin stawia coraz bardziej surowe warunki. Etykieta ubioru to stosowanie skromnej garderoby. Jak powiedział kiedyś pewien mądry człowiek: Orły są szare, a papugi pstrokate. Zatem to, co nosimy do pracy powinno być proste i schludne, tak by na pierwszy plan wyeksponować twarz.

Moda lekarska, czyli co jest modne, a co passe

Zasada - jak Cię widzą, tak Cię piszą, dotyczy każdego. Zatem warto zastanowić się nad tym, co wypada, a czego nie wypada zakładać pod lekarski fartuch, bądź co jest modne, a co już dawno odeszło do lamusa. Pamiętając, że naszą fantazję ograniczają nie tylko przepisy, ale i dobry smak.

Według Izabeli Jabłonowskiej, znanej stylistki, Panie mogą zastąpić kostium wieloma elementami, eleganckim sweterkiem, fasonem bluzy sportowej, ale wykonanym np. z jedwabnej nitki, a do tego wystarczy dobrać klasyczne spodnie lub spódnicę do kolan. Idealna długość spódnicy to także kluczowa zasada ubioru. Zatem jeśli przy siadaniu spódnica znacznie unosi się do góry, to oprócz tego, że będzie wyglądać niestosownie, jest również nieproporcjonalna do figury. Jeśli zaś osoba stanie wyprostowana z wyciągniętymi rękami i środkowy palec nie dotyka do brzegu spódnicy, tzn. że jest ona za krótka w stosunku do wzrostu.

Kobiety mogą założyć jednorazowo dwa elementy biżuterii, choćby dwa delikatne pierścionki, albo subtelną broszkę i bransoletę.

Dla mężczyzn nie zawsze wymagany jest garnitur. Panowie mogą pozwolić sobie na różne fasony i materiały spodni oraz koszule bez krawata, a nawet koszule z krótkim rękawem.
Bardzo ważne - nieelegancko prezentuje się rozpięta pod krawatem koszula. Należy przede wszystkim również zwrócić uwagę na to, by wszystkie części garderoby były świeże i odprasowane, a dodatki starannie dobrane. Im mniej barw i szczegółów w ubiorze, tym lepiej.

SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   moda lekarska  

POLECAMY W SERWISACH