PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak przyspieszyć gojenie ran w jamie ustnej

kan
15-01-2018, 12:07
Jak przyspieszyć gojenie ran w jamie ustnej Jedzenie na zewnątrz podczas zimy sprzyja poparzeniom jamy ustnej (fot. pixabay)
W zimie częściej dochodzi do podrażnień, a nawet ran jamy ustnej z powodu jedzenia nadmiernie gorących pokarmów. Co radzić pacjentom, by proces gojenia szybciej następował?

Ci, którzy zimą nie mogą się oprzeć jedzeniu na świeżym powietrzu gorących potraw mogą mieć potem przez kilka dni obolały, zdrętwiały język i podniebienie. Skutki nie tylko jedzenia gorącego bigosu, czy zupy, nawet zbyt gorącej pizzy to poparzenia pierwszego stopnia.

Niestety, gojenie się takich poparzeń trwa. Niewiele można zrobić, by ten proces przyspieszyć. Poparzenia na języku goją się szybciej niż te na podniebieniu, ponieważ język jest lepiej ukrwiony. Niemniej jednak zranione miejsca mogą mocno boleć, gdyż skóra tutaj jest bardziej wrażliwa niż w innych miejscach ciała.

Co takiemu pechowemu pacjentowi radzić?

Przede wszystkim dbanie, by przez kolejne dni jeść właściwe rzeczy, czyli:
- dieta ma być złożona wyłącznie z miękkich produktów (żadnych chipsów czy orzeszków), warto zalecać jedzenie dużych ilości jogurtu,
- unikanie pokarmów bardzo gorących (co dla każdego jest oczywiste), ale też bardzo zimnych lub pikantnych (co już mniej oczywiste), właściwie należałoby jeść tylko potrawy o temperaturze pokojowej,
- unikanie kwaśnych napojów, a więc wina i kawy przez kilka dni, kwaśne napoje podrażniają poparzone miejsca i spowalniają proces gojenia, kawa z mlekiem (jako neutralizator kwaśnego odczynu, także niewskazana),
- utrzymywanie idealnej higieny jamy ustnej, a więc nie tylko szczotkowanie zębów, ale też stosowanie płynu do płukania ust, picie dużej ilości wody, zwłaszcza po posiłkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   higiena jamy ustnej   pacjent  

POLECAMY W SERWISACH