PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak ma się wielkość mózgu do wielkości zębów

en
02-01-2018, 11:39
Jak ma się wielkość mózgu do wielkości zębów Dlaczego praprzodek przestał mieć "końskie szczęki" (fot. pixabay)
Im większy mózg, tym drobniejsze zęby? Do tej pory naukowcy wiązali zmniejszanie się uzębienia u praprzodków człowieka z większym  mózgiem, który umożliwił wytwarzanie narzędzi, dzięki którym wielkie zębiska do przeżuwania przestały być potrzebne.

Wyniki badań naukowców zadziwiają nie mniej niż  fakt, że tego typu badania są prowadzone przez specjalistów.

Ostatnie analizy wprowadziły nieco zamętu do wcześniej obowiązującej hipotezy. Okazuje się, że praludzie mieli już przez jakiś czas odpowiednio duże mózgi zanim ich zęby zaczęły się zmniejszać, w dodatku używali kamiennych narzędzi, kiedy ich mózgi były jeszcze stosunkowo małe.

By znaleźć jakąś regułę, która pomoże zaprowadzić ład w tych faktach, postanowiono zmierzyć tempo w jakim ewoluowały zęby i mózgi u ośmiu gatunków hominidów, czyli praludzi.

- Nasze wyniki wskazują, że dotychczasowa hipoteza była nadmiernym uproszczeniem, bo nie ma tak prostej zależności między rozwojem mózgu, stosowaniem narzędzi i wielkością zębów, gdy weźmie się pod uwagę wszystkie scenariusze ewolucji człowieka, poinformowała jedna z autorek pracy dr Aida Gómez-Robles z Center for the Advanced Study of Human Paleobiology (CASHP).

Okazuje się, że zęby i mózgi doskonaliły się w osobnym, własnym tempie. pod wpływem różnych niezwiązanych ze sobą czynników. 

Praca ukazała się w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   zęby  

POLECAMY W SERWISACH