PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak dentysta wjechał P1800 do Księgi Rekordów Guinnessa

07-11-2012, 06:05
Jak dentysta wjechał P1800 do Księgi Rekordów Guinnessa (źródło: wikipedia.org)
Jak dentysta wjechał P1800 do Księgi Rekordów Guinnessa (źródło: wikipedia.org)
Dawniej mówiło się, że dentyści wybierają szwedzkie samochody, ponieważ ergonomią przypominają unit stomatologiczny. Dziś prawdziwie szwedzkich samochodów już nie ma, ale historia motoryzacji na stałe złączyła dentystów i markę Volvo

Oznaczenie Volvo - P1800 może być zagadką nawet dla osoby, która interesuje się motoryzacją. Jeżeli jednak powiemy, że to model, którym poruszał się Roger Moore na planie Świętego, wielu przypomni sobie ten samochód.

W Polsce trudno było go dostrzec na drodze, ponieważ poruszał się tylko jeden egzemplarz tego Volvo. Jego właścicielem był aktor Zbigniew Cybulski.

Do Księgi Rekordów Guinnesa P1800 nie trafiło jednak za swój wygląd czy celebrycką wręcz sławę. Do panteonu rekordzistów wjechał nim pewien nowojorski lekarz dentysta. W latach 60. kupił jeden z takich egzemplarzy i przez 30 lat, bez większych usterek, jeździł nim do pracy, wykręcając licznik do 3 milionów kilometrów!

Lekarz miał jednak pecha, ponieważ okazało się, że na świecie istnieje więcej tak udanych egzemplarzy P1800. Dziś w Księdze Rekordów Guinnessa przy najlepszym wyniku widnieje inne nazwisko. Kolejny Amerykanin, tym razem były nauczyciel, przejechał P1800 - 5 mln kilometrów.

Te wynik muszą szokować niejednego współczesnego konstruktora.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   samochód dentysty  

POLECAMY W SERWISACH