PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak bitwa pod Waterloo na stomatologię wpłynęła

smn
21-06-2017, 12:24
Jak bitwa pod Waterloo na stomatologię wpłynęła Pomnik upamiętniający bitwę pod Waterloo (fot. pixabay)
Zęby spod Waterloo - to nic innego jak zęby wyrwane poległym żołnierzom, które przez dentystów były wykorzystywane do robienia protez stomatologicznych. Z pewnością większość pacjentów nie miała pojęcia, jakie pochodzenie mają te ich "sztuczne" zęby.

W roku  1815, gdy rozegrała się bitwa pod Waterloo angielska stomatologia była w powijakach. Zęby społecznych elit psuły się na potęgę, temat zębów ubogich w ogóle nie istniał.  A na stomatologii znał się każdy i każdy doradzał. Ekspertem  od problemów z jamą ustną bywał  jubiler, chemik, perukarz, a nawet kowal.

W bogatej części społeczeństwa cukier jadano z przyjemnością w formach wszelkich i w coraz większych ilościach, a co więcej podejmowano także pierwsze próby wybielania zębów. Ze skutkiem opłakanym  - stosując kwaśne roztwory, niszczono szkliwo.

Zęby wyrywano więc na potęgę. Popyt na protezy rósł, a biznes "stomatologiczny" kwitł. Wiadomo, że jeszcze przed bitwą pod Waterloo w Anglii wstawiano w protezy ludzkie zęby. Ich dawcami  byli najubożsi, jednak liczba dawców była zbyt mała jak na ogromne potrzeby rynku protetycznego, nie mogli mu sprostać także łupiący groby. 

Dobro w postaci tysięcy zębów brytyjskich, francuskich i pruskich żołnierzy, niedawno poległych w bitwie pod Waterloo było wielką atrakcją. Masa ciał w jednym miejscu i nie pogrzebanych przywabiła inną armię wyposażoną w obcęgi. Zęby wyrywali żołnierze pozostali przy życiu, lokalna ludność i specjalnie przybywający z Anglii  "zaopatrzeniowcy".

Jednak w połowie XIX wieku stopniowo zaczęto odchodzić od umieszczania ludzkich zębów w protezach. Po części dlatego, że robienie sekcji ludzkich ciał zostało prawnie ograniczone, a po części gdyż pojawiły się nowe materiały, którymi starano się zastępować naturalne zęby. Między innymi takim obiecującym materiałem stała się porcelana wprowadzona do stomatologii przez brytyjskiego jubilera  Claudiusa Asha.

Więcej: bbc.com

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
historia stomatologii   proteza zębowa   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH