PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Intensywne użytkowanie płynu do płukania ust może zwiększać ryzyko pojawienia się raka jamy ustnej

ms
08-04-2014, 13:01
Intensywne użytkowanie płynu do płukania ust może zwiększać ryzyko pojawienia się raka jamy ustnej Intensywne użytkowanie płynu do płukania ust może zwiększać ryzyko pojawienia się raka jamy ustnej (foto: sxc.hu)
Prof. Wolfgang Ahrens z niemieckiego Bremen Institute for Prevention Research and Social Medicine ustalił, że płyn do płukania jamy ustnej prowadzić może do zwiększonego ryzyka powstania raka jamy ustnej.

Związek intensywnego stosowania płynu do płukania ust z rakiem jamy ustnej nie jest wysoki. Zauważalna zależność została uchwycona w przypadkach co najmniej trzykrotnego płukania ust w ciągu doby. Naukowcy zwrócili jednocześnie uwagę na fakt, że przyczyna zła może tkwić gdzie indziej, a mianowicie w powodach częstego stosowania płynu, a nie w składnikach (alkohol), które zawiera preparat.

Nie jest to koniec złych wiadomości dla użytkowników płynów do płukania jamy ustnej. Jak już informowaliśmy, prof. Amrita Ahluwalia z Queen Mary University of London wykazała się nie lada odwagą, bo po przebadaniu zaledwie kilkunastu osób wydała werdykt, że konkretny produkt do płukania jamy ustnej (Corsodyl) może powodować wzrost ryzyka powstania zawałów serca i udarów mózgu. To poważne oskarżenie mogące mieć niebagatelne skutki dla znaczącego segmentu branży higieny jamy ustnej. (szczegóły tutaj)

Naukowcy z Bremen Institute for Prevention Research and Social Medicine ustalili ponad wszelką wątpliwość, że osoby mające problemy z krwawiącymi dziąsłami, zdane na sztuczne szczęki narażone są na dwukrotnie wyższe ryzyko raka jamy ustnej niż ci, którzy takich kłopotów nie mają. Trudno o inny wniosek, niż ten, że podwójnie wyższe ryzyko choroby nowotworowej dosięga tych, którzy nie dbają o higienę zębów i tych, którzy nie odwiedzają regularnie dentysty - a właśnie i na taką zależność wskazali naukowcy z Bremy.

Inne wyraźne korelacje dotyczą nadmiernego stosowania używek: palenia tytoniu i picia alkoholu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH