PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Indonezja: tam fałszywych dentystów jest więcej od tych z licencją

jsz
21-11-2013, 11:05
Indonezja: tam fałszywych dentystów jest więcej od tych z licencją Narzędzia stomatologiczne używane przez "Tukang Gigi"(Fot.www.thejakartapost.com)
Indonezja jest wyjątkowym krajem pod wieloma względami. Okazuje się, że również pod względem opieki stomatologicznej. W kraju, gdzie żyje ponad 200 mln obywateli, pracuje 35 tysięcy licencjonowanych lekarzy dentystów. Tych bez uprawnień jest ponad dwa razy więcej i coraz odważniej zaczynają apelować o uznanie ich jako… profesjonalnej grupy zawodowej.

Od lat indonezyjscy dentyści - amatorzy leczą najbiedniejszych mieszkańców wyspy. Robią to, bo zgodnie z podstawową zasadą ekonomii - na ich usługi jest popyt. Od lat na taką działalność „leczniczą" rząd przymykał oko, ale w 2011 roku oficjalnie zakazał udzielania świadczeń stomatologicznych osobom bez licencji. To jednak nie spowodowało, że liczba stomatologów bez wykształcenia spadła. Wręcz przeciwnie.

Decyzja indonezyjskiego rządu sprawiła, że larum podnieśli pacjenci. Dla wielu z nich wizyta w profesjonalnym gabinecie dentystycznym jest niemożliwa. Ceny w porównaniu z tymi, które widnieją w ulicznych i domowych lecznicach, są kilkukrotnie wyższe. Za najprostszy skaling u dentysty z licencją trzeba zapłacić 50 tys. rupii (ok. 4,5 dolara), ale koszt wizyty u ortodonty zaczyna się od 1,5 mln rupii (ok. 140 dolarów). To mniej więcej tyle, ile wynosi średnie wynagrodzenie w Indonezji.

Okazję do zaznaczenia swojej obecności i ważnej roli w społeczeństwie próbują więc coraz głośniej wykorzystać pseudodentyści. Aby zewrzeć szeregi powołali do życia organizację, którą w wolnym tłumaczeniu można nazwać Stowarzyszeniem Nieoficjalnych Dentystów (Informal Dentist's Association).

"Tukang Gigi ", bo tak nazywa się dentystów bez licencji w Indonezji, są przekonani, że ich wiedza i umiejętności wystarczają, do tego aby władze kraju uznały ich jako pełnoprawną grupę zawodową. Wskazują oni, że ich doświadczenie przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, wzorują się na chińskiej szkole dentystycznej sięgającej 1800 roku. Chlubią się, że ich wiedza, jest o wiele cenniejsza, od tej którą formalną drogą w Indonezji przekazuje się dopiero od 1928 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH