PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Indie: kolejny przypadek odontomy

opposingviews.com/szaft
24-11-2014, 13:20
Indie: kolejny przypadek odontomy W Indiach odnotowano kolejny przypadek rekordowego zębiaka (fot. sxc.hu)
Indie wyrastają na ojczyznę udokumentowanych, rekordowych przypadków odontomy. Specjaliści z New Delhi usunęli 7-letniej dziewczynce 202 zawiązki zębowe. W lipcu informowaliśmy o młodym mężczyźnie, który miał ich 232.

- Taki widok może być szokujący dla każdego, nawet doświadczonego lekarza - zdradził dr Ajoy Roychoudhary z All India Institute of Medical Sciences (AIIMS), który diagnozował pacjentkę przed operacją.

Zabieg, choć proceduralnie wydaje się prosty, musiał być przeprowadzony ze szczególną uwagą. Każdy błąd mógł skutkować złamaniem szczęki i deformacją twarzy.

Na szczęście odbyło się bez komplikacji. Dziewczynka czuje się dobrze. Przez kilka miesięcy będzie mogła spożywać jedynie „miękkie" posiłki, ale i tak przekonuje, że to pozbycie się 202 zębiaków, które utrudniały funkcjonowanie każdego dnia, to najlepszy prezent urodzinowy (operacja odbyła się dzień po jej siódmych urodzinach), jaki mogła sobie wymarzyć.

Przypomnijmy, że prawdopodobnie światowy rekord w jednorazowej ekstrakcji padł w Indiach (Bombaj) w lipcu br. Chirurdzy usunęli 17-letniemu pacjentowi 232 zawiązków zębów.

Czytaj także: Indie: chirurdzy usunęli 17-latkowi z odontomą 232 zawiązków zębów 

Więcej: opposingviews.com 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
odontoma   zębiak   zawiązki zębowe   ekstrakcja  

POLECAMY W SERWISACH