PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Implanty najlepszą motywacją do rzucenia palenia

Dziennik.pl/szaft
04-06-2014, 14:07
Implanty najlepszą motywacją do rzucenia palenia Implanty najlepszą motywacją do rzucenia palenia (źródło: sxc.hu)
Papierosy negatywnie wpływają na przebieg leczenia dentystycznego, w tym na wszczepianie implantów zębowych. - E-papierosy zdecydowanie nie są wskazane przy wszelkich zabiegach dentystycznych – ostrzega dr Paweł Fudalej (Dental Clinic), specjalista implantolog.

Paweł Fudalej przypomina, że e-papierosy - choć w mniejszym stopniu niż tradycyjne - są szkodliwe dla zdrowia. Często jednak stanowią alternatywę dla osób zrywających z nałogiem. Choć nie zawierają substancji smolistych, to jednak wciąż stanowią źródło wielu toksycznych związków.

- Glikol dietylenowy, czy tetrametylopirazyna - to tylko niektóre substancje mogące powodować raka i uszkodzenia mózgu. Palenie e-papierosów zdecydowanie nie jest wskazane przy wszelkich zabiegach dentystycznych - tłumaczy dr Paweł Fudalej, specjalista implantolog.

Specjalista zwraca uwagę, że wstawienie implantów dla pacjentów może być dodatkową motywacją do rzucenia lub ograniczenia palenia. -Zabieg implantacji to doskonała okazja, aby raz na zawsze rozstać się z papierosami. Wielu moich pacjentów właśnie w ten sposób definitywnie zerwało z nałogiem - dodaje dr Paweł Fudalej.

E-papieros: szkodzi zębom, czy nie?

Nieco ostrożniej o wpływie e-papierosów na zęby wypowiadają się eksperci z poza branży dentystycznej. W rozmowie z infoDENT24.pl prof. Andrzej Sobczak, kierownik Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu oraz Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zastrzegł, że bez szczegółowych badań trudno ocenić w jaki sposób palenie e-papierosów wpływa na stan zdrowia jamy ustnej, gdyż sam efekt estetyczny nie może być w takim przypadku decydujący.

- Elektroniczne papierosy nie zawierają substancji smolistych, które przebarwiają zęby, a zatem można przypuszczać, że nie mają tak destrukcyjnego wpływu na stan uzębienia palacza jak tradycyjne papierosy - ocenia prof. Andrzej Sobczak, kierownik Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu oraz Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Powszechnie wiadomo jednak na przykład, że palenie tytoniu powoduje niedobór witaminy C w organizmie, a to jest przyczyną kruchości szkliwa i zmian w miazdze zęba, a jeśli tak to zęby są bardziej podatne na próchnicę i to niezależnie od sposobu dawkowania nikotyny. 

Prof. Andrzej Sobczak podkreśla, że z badaniami naukowymi nad elektronicznymi papierosami jest duży kłopot, a to dlatego, że w tym zakresie nie ma wiarygodnych doniesień naukowych opartych na mocnym materiale badawczym. Okazuje się, że w zasadzie wszystkie dotychczas prowadzone analizy oparte są na ocenie kilkudziesięcioosobowych grup ochotników

Dentyści chcą zakazu palenia. E-papierosów również

Bez względu na dane naukowe dotyczące wpływu e-papierosów na zdrowie jamy ustnej, o uśmiech bez papierosa walczą organizacje stomatologiczne. Przedstawiciele Rady Europejskich Lekarzy Dentystów przypominają, że walka z paleniem tytoniu jest jednym z największych wyzwań nie tylko dla zdrowia publicznego i prawodawstwa unijnego, ale dla samych dentystów.

Stomatolodzy uważają, że antynikotynowe dyrektywy europejskie powinny obejmować nie tylko papierosy, ale również produkty podobne: e-papierosy, cygara, cygaretki, fajki i rury wodne, tytoń do żucia, czy tabakę.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH