PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Historia jednym zębem pisana

en
14-07-2017, 13:16
Historia jednym zębem pisana Tajemnice ewolucji człowieka zdradzają zęby (fot. pixabay)
Ząb małej dziewczynki, która żyła 128 tys. lat temu to kolejny ślad po gatunku naszych przodków, który żył w tym samym czasie co Neandertalczycy.

Ślady po denisowianach - to gatunek praczłowieka odkryty na Syberii w Jaskini Denisowej, stąd nazwa denisowianie - są więcej niż skąpe. Do tej pory znaleziono tylko cztery kawałki kości. Analizę DNA przedstawiciela denisowian kilka lat temu wykonano na podstawie fragmentu kości palca, nie większego od małego paznokcia.

Tym razem udało się trafić na cały trzonowiec. Należał do małej dziewczynki, wykonane na jego podstawie badania DNA potwierdzają, że denisowianie żyli w tych samych czasach, co Neandertalczycy i krzyżowali się z nimi. Ząb jest starszy o 20 tys. lat niż do tej pory analizowane szczątki denisowian. Ci praludzie najwyraźniej żyli na Syberii bardzo długo. Z pewnością nie krócej niż człowiek współczesny zamieszkuje Europę.

O ile jednak każdy z nas ma DNA Neandertalczyka, to ślady po kodzie genetycznym denisowian noszą tylko ci, którzy obecnie zamieszkują Australię, Papuę Nową Gwineę i Melanezję.

Badacze sądzą, że neandertalczycy i denisowianie wywodzą się  z jednej populacji praludzi, którzy narodzili się w Afryce, a potem ją opuścili. Człowiek z Jaskini Denisowej najprawdopodobniej był ciemnoskóry miał brązowe oczy i ciemne włosy.

Do tej pory szczątki denisowian odkryto tylko w jednym miejscu, poszukiwania innych trwają.

Więcej: dailymail.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   DNA   ząb  

POLECAMY W SERWISACH