PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Higienistka dentystyczna rządzi

16-11-2012, 05:32
Higienistka dentystyczna rządzi (foto: sxc.hu)
Higienistka dentystyczna rządzi (foto: sxc.hu)
Jaki jest jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów? Informatyk, audytor? Z pewnością, ale numer jeden na liście 24/7 Wall St. (amerykańska firma analityczna generująca informacje biznesowe) zajmuje wykwalifikowana opiekunka do starszych osób. Piąty jest lekarz chirurg, a dziewiąta - i tutaj zaskoczenie - higienistka stomatologiczna.

Zawód perspektywiczny to znaczy, że w najbliższych latach przedstawiciele tej profesji będą szczególnie poszukiwani. Od 2008 do 2018 r. w USA powstanie 62,9 tys. miejsc pracy dla higienistek stomatologicznych. To prawda, że o połowę mniej niż dla lekarzy (140 tys.), ale w przypadku higienistek wzrost jest istotniejszy - o 36,1 proc. (o 21,8 proc. lekarze). W 2008 r. w USA było ok. 175 tys. higienistek stomatologicznych w 2018 r. ma ich być ok. 240 tys.

Zarobki roczne przedstawicieli tej profesji też są nie do pogardzenia 68,25 tys. USD. W przypadku lekarzy ich zarobki podawane są w przedziale od 94,000 do 153,000 USD.

Ważne, że higienistka stomatologiczna w USA, żeby wykonywać zawód nie musi kończyć kosztownych szkoleń medycznych. Wiele szkół średnich realizuje programy kształcące higienistki stomatologiczne, przy czym cykl nauczania może być zakończony w mniej niż cztery lata.

Amerykański portal branżowy CareerCast twierdzi, że wśród 10 najbardziej pożądanych zawodów 2012 roku higienistka dentystyczna znalazła się na wysokim, czwartym miejscu, lepsze notowani mają tylko programista informatyk, aktuariusz i specjalista z zakresu human resources. W pierwszej dziesiątce nie znaleźli się przedstawiciele żadnej z innych medycznych specjalności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   higienistka   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH