• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Guma do żucia z kurkuminą wygra z nowotworami głowy i szyi?

DrBicuspid/jsz
21-07-2014, 09:31
Guma do żucia z kurkuminą wygra z nowotworami głowy i szyi? Kurkuminę otrzymuje się bowiem poprzez ekstrakcję kłączy ostryżu długiego (Curcuma longa, na zdjęciu) - fot. wikipedia.org
Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie (USA) otrzymali 50 tys. dolarów dotacji na produkcję gumy do żucia, która miałaby stanowić potencjalną ochronę przed zachorowaniem na nowotwory głowy i szyi. Profilaktyczną moc gumy, ma zapewnić kurkumina.

O kurkuminie, jako substancji, która mogłaby pomóc w walce z rakiem, słyszymy od lat. Według skróconej definicji, kurkumina to organiczny związek chemiczny zbudowany z dwóch reszt feruloilowych połączonych atomem węgla. Jest przeciwutleniaczem polifenolowym. Skojarzenie z kurkumą - popularną przyprawą, jest jak najbardziej na miejscu. Kurkuminę otrzymuje się bowiem poprzez ekstrakcję kłączy ostryżu długiego (Curcuma longa), zwanego właśnie kurkumą.

Według szeregu badań, kurkumina spowalnia rozwój nowotworów. Wyszukuje złośliwe komórki i je zabija. Jednocześnie - w przeciwieństwie do syntetycznych leków - omija zdrowe komórki i DNA, dzięki czemu nie wywołuje szkodliwych efektów ubocznych.

Cherie-Ann Nathan z Louisiana State University (LSU), która stoi na czele badań nad kurkuminową gumą do żucia, wie jednak, że substancja nie zawsze jest dobrze absorbowana przez żołądek.

- Guma do żucia może być naprawdę sprawnym systemem „dostawy" kurkuminy do organizmu, szczególnie jego górnych części. Pozwala ona na bezpośrednie wchłanianie substancji do śluzówki, z pominięciem żołądka - przekonuje Cherie-Ann Nathan.

Grant w wysokości 50 tysięcy dolarów pochodzi z projektu LIFT2. Kiedy zespół z Luizjany zakończy pracę nad innowacyjną gumą do żucia - nie wiadomo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH