Grzywna za nieprzestrzeganie wizyt u dentysty!

Jak wygląda profilaktyka i leczenie próchnicy w Szwecji? Szwedzi odbywają regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i to już od drugiego roku życia. Z założenia próchnica ma być zdiagnozowana i wyleczona na jak najwcześniejszym etapie.
Walka z próchnicą to działanie zespołowe - w przypadku rozpoznania choroby zębów, stomatolog rozpoczyna ścisłą współpracę z pediatrą. W leczenie dziecka muszą się zaangażować również rodzice. Jeśli nie będą zgłaszać się z dzieckiem na regularne wizyty do stomatologa, mogą zapłacić grzywnę, a nawet sprowadzić na siebie opiekę społeczną.
Pierwszy „typowy” przegląd stomatologiczny odbywa się, gdy dziecko skończy trzy lata. To spotkanie, na które przychodzą dzieci wraz z rodzicami. Stomatolog w prosty sposób pokazuje, jak dochodzi do powstania próchnicy, a dzieci wychodzą ze spotkania z prezentami i pozytywnymi doświadczeniami. Jeśli dziecko jest zdrowe, powinno przechodzić przegląd przynajmniej raz na dwa lata. Wraz z dorastaniem takie wizyty odbywają się częściej – co pół roku.
Opieka stomatologiczna w Szwecji jest bezpłatna dla wszystkich dzieci i młodzieży do 18. roku życia (niektóre regiony kraju przedłużyły nawet ten okres do 26. roku życia). Leczenie ortodontyczne do 18. roku życia jest również bezpłatne. Dodatkowo lekarze w Szwecji wychodzą z założenia, że w gabinecie dentystycznym nie powinno się zaznać żadnego bólu. Każdy, nawet powiatowy, gabinet wyposażony jest w systemy znieczuleń czy gaz rozweselający. Dzieci wchodzą więc do gabinetu bez stresu i strachu.
Dla Szwedów bardzo ważna jest profilaktyka. To nie tylko teksty i filmy instruktażowe na temat zdrowia jamy ustnej dostępne w internecie, rozdawane rodzicom foldery czy broszurki w poczekalniach. Zasady zachowania zdrowia jamy ustnej w Szwecji są realnie przestrzegane na co dzień. W szkołach podaje się darmowe, zdrowe posiłki, w szkolnych sklepikach nie można kupić słodzonych napojów, a słodycze je się tylko w soboty.
Coraz bardziej popularna również w Polsce, lördagsgodis, czyli słodka sobota, to nic innego, jak zwyczaj zbierania słodyczy przez cały tydzień po to, by móc je zjeść w jeden, specjalny dzień. Dzięki temu Szwecja nie tylko wygrała z próchnicą, dołączyła również do grona krajów, w których dzieci spożywają najmniej cukru (ok. 12 proc. dziennego zapotrzebowania na energię).
Więcej: centrumpr.pl

-
Mało rezydentur dla stomatologów, bo to sektor prywatny?
newsDENT -
Ubezpieczenie stomatologiczne dobrze robi na zdrowie?
bizDENT -
Zawód medyczny, czyli co?
lexDENT -
Bruksizm atakuje
techDENT -
Kongres Unii Stomatologii Polskiej nabiera tempa
eduDENT -
Wielkopolska: NFZ ogłasza konkurs ofert
newsDENT -
Ząb od narodzin
lifeDENT -
NRL do MZ potrzebna debata w sprawie stomatologii
newsDENT
-
Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu
techDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Prawo atomowe: mniejsze wymogi przy wykonywaniu zdjęć rtg wewnątrzustnych
lexDENT -
Sąd: most zamontowano na stałe zbyt pochopnie
lexDENT -
Kontrola skarbowa u dentystki, żony Sławomira Nowaka - zgodna z regułami
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
asystent/ka stomatologiczna
OBORNIKI, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wodzisław Śląski, śląskie -
lekarz dentysta
Rabka Zdrój, małopolskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie