PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gepard u dentysty

en
29-06-2017, 10:16
Gepard u dentysty Złamany ząb u geparda może oznaczać wyrok śmierci (fot. pixabay)
Niektórzy gotowi na ekstremalne wyzwania dentyści leczą zwierzęta w ogrodach zoologicznych. Tym razem w gabinecie, ku przerażeniu dentysty, bez uprzedzenia pojawił się na umówionej wcześniej wizycie, dziki gepard.

Zdarzenie miało miejsce w Namibii. Brytyjska zoolog Dr Amy Dickman odławia  gepardy, które zbyt często zapuszczają się na rolnicze tereny. Rolnicy zgłaszają obecność kota, służby ochrony przyrody łapią drapieżnika i przenoszą do parku narodowego.

Tym razem odłowiony przez nich młody samiec najwyraźniej cierpiał. Gdy został uśpiony, szybko stało się jasne, że przyczyną dolegliwości jest złamany kieł. Dr Dickman niewiele myśląc zamówiła wizytę u dentysty w pobliskim miasteczku. Lekarz początkowo przerażony szybko zaczął myśleć, jak zwierzęciu pomóc i postanowił zrobić mu protezę zęba.  Oczywiście w trakcie zabiegu gepard był uśpiony.

Leczenie wymagało kilku wizyt. Przy ostatniej kot nagle się obudził. Ciekawscy pracownicy kliniki, gromadzący się zwykle wokół stołu, na którym zwierzę leżało - uciekali przez drzwi i okna. A Dickman wraz z pomocnikiem musiała błyskawicznie znaleźć żyłę, do której mogłaby podać kolejną dawkę anestetyku. Na szczęście udało się to i kot ostatecznie opuścił gabinet stomatologiczny z pełnym uzębieniem.

Więcej: bbc.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   leczenie protetyczne  

POLECAMY W SERWISACH