• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gaza przyczyną śmierci na fotelu dentystycznym

ms
26-10-2016, 11:22
Gaza przyczyną śmierci na fotelu dentystycznym Śmierć pacjenta w gabinecie: rodzina walczy o dostęp do wiedzy
Jared Wakefield był 22-letnim studentem Utah Valley University (USA) zmarł, bo kawałek gazy utkwił w jego gardle podczas wizyty u dentysty.

Przyczyną jego śmierci nie były, jak to w większości przypadków bywa, problemy podczas znieczulenia ogólnego. Jared Wakefield  nie był usypiany podczas leczenia stomatologicznego.

Tragedia miała niecodzienny przebieg. Otóż student zaczął się dusić, gdy zaczął schodzić z fotela dentystycznego. Po paru chwilach chłopak przestał oddychać. Dentysta próbował reanimować pacjenta. Wezwano pogotowie. Po 37 minutach od incydentu udało się przywrócić funkcję oddychania. Niestety po dwóch dniach stwierdzono śmierć mózgu. Wakefielda uznano za zmarłego.

Co się stało w gabinecie stomatologicznym? Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne – w gardle studenta utknął kawałek gazy, którego dentysta nie usunął w odpowiednim czasie z jamy ustanej, bo go nie zauważył.

Rodzina zmarłego od dwóch lat (wypadek wydarzył się w 2014 r.) próbuje dowiedzieć się, czy w stanie Utah tego typu przypadków było więcej. Wszystko po to, aby je nagłośnić, a w konsekwencji uczulić odpowiednie władze na istniejące niebezpieczeństwo. Ich wysiłki nie przyniosły rezultatów, gdyż tego typu statystyki są tajne.

Utah Division of Occupational and Professional Licensing odmawia upublicznienia liczby zdarzeń niepożądanych oraz przyczyn ich zaistnienia.

Dentyści powinni zgłaszać UDOPL fakt wystąpienia zgonu pacjenta, o ile nastąpił on podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Obowiązek taki należy wypełnić w ciągu w ciągu 30 dni od wypadku.

Rodzinie zmarłego pacjenta udało się jedynie ustalić, że w 2016 r. UDOPL ukarała pięciu dentystów za niedopełnienie odpowiednich procedur, wśród tych przypadków jest także śmierć Wakefielda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
śmierć w gabinecie   błąd dentysty  

POLECAMY W SERWISACH