PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet dentystyczny sprzed 80-ciu laty

kan
16-05-2016, 10:01
Gabinet dentystyczny sprzed 80-ciu laty Gabinet dentystyczny w Muzeum Wsi Lubelskiej
Gabinet dentystyczny z 1939 r. otwarto w Muzeum Wsi Lubelskiej.

- W latach 30. XX wieku do dentysty trzeba było długo jechać. Na Lubelszczyźnie na 63 miasteczka i dziewięć miejscowości o statusie miasta było w tym czasie około 20 gabinetów dentystycznych. Pracowało w nich w sumie 31 dentystów, w tym 25 kobiet - mówi Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz, kustosz Muzeum Wsi Lubelskiej i autorka scenariusza ekspozycji. 

Gabinet dentystyczny został urządzony w kopii domu z Zemborzyc, jego wyposażenie pochodzi z wielu miejscowości. Pierwszymi eksponatami były narzędzia z gabinetu w Trawnikach m.in. kleszcze do wyrywania zębów i lusterko dentystyczne. Wiertarka poruszana za pomocą pedału pochodzi z dawnego gabinetu protetycznego w Siennicy Królewskiej koło Krasnegostawu. Wiertarka wykonywała 2 tysiące obrotów na minutę.

- Szafka na instrumenty medyczne pierwotnie stała w gabinecie lekarskim, prowadzonym w Nowym Targu przez doktora Bolesława Lacewicza, dyrektora miejscowego szpitala. Do nas trafiła z Łęcznej, bo ten lekarz tam się urodził - dodaje Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz.

Pracownicy Muzeum Wsi Lubelskiej mają nadzieję, że ze skansenem skontaktują się osoby, które zechcą przekazać mu wyposażenie medyczne sprzed II wojny światowej. - Mamy w planach stworzenie apteki, które przed wojną działały w większości miejscowości. W przyszłości powstanie też ekspozycja z wyposażeniem miasteczkowego gabinetu lekarskiego.

Więcej: kurierlubelski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH