• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fundacja Wiewiórki Julii w podróży do Grudziądza

en
07-04-2016, 08:10
Fundacja Wiewiórki Julii w podróży do Grudziądza Fundacja Wiewiórki Julii w akcji (foto: FWJ)
7 i 8 kwietnia 2016 r. bezpłatne badania stomatologiczne przeprowadzą w Grudziądzu i okolicach lekarze dentyści wspierani wolontariuszami z Fundacji Wiewiórki Julia.

Stomatolodzy zawitają do 10 szkół i przedszkoli, przebadają ponad 700 dzieci. Określą zmiany próchnicowe, ubytki i poziom higieny.

Do tej pory w akcjach prowadzonych na terenie całej Polski aktywiści FWJ przebadali ponad 20 tys. dzieci. Jak nikt w Polsce mają dokładne dane na temat stanu uzębienia najmłodszych Polaków. A ten niestety dobry nie jest.

Nie do końca ponoszą za to winę rodzice, choć prawdą jest, że dorośli niewiele wiedzą na temat zdrowia jamy ustnej, często brakuje im pieniędzy na leczenie zębów dzieci, a i dostęp do gabinetów dentystycznych w wielu rejonach kraju jest trudny.

Przede wszystkim jednak fakt, że blisko 90 proc. dzieci w wieku od 5 do 15 roku życia ma próchnicę, jest wynikiem braku systemowej opieki profilaktycznej i leczniczej nad dziećmi z zębami mlecznymi, a opieka stomatologiczna jest źle zorganizowana. Na domiar złego szkolne gabinety stomatologiczne miast być otwierane - są zamykane.

Ta sytuacja musi się zmienić - Światowa Organizacja Zdrowia nakłada na Polskę obowiązek zmniejszenia wskaźnika próchnicy u dzieci do poziomu 80 proc., na co mamy jeszcze tylko cztery lata. Na razie zamiast lepiej jest gorzej.

Fundacja zbiera fundusze na zakup i wyposażenie pierwszego dentobusu. W  planie kolejne dwa. Dentobus pojawi się przede wszystkim w niewielkich miejscowościach, w których nie ma gabinetów dentystycznych. 

FWJ dba także o zdrowie seniorów. Fundacja przeprowadziła bezpłatne szkolenia i wykłady na temat zdrowia i właściwej higieny jamy ustnej dla osób 60+. W programie Fundacji wzięło udział ponad 600 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH