PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Fluor: niekończąca się dyskusja za i przeciw

jsz
10-02-2014, 14:31
Fluor: niekończąca się dyskusja za i przeciw Fluor: niekończąca się dyskusja za i przeciw (foto: sxc.hu)
Nieprzekonanych badanie to nie przekona, przekonani kolejnych dowodów nie potrzebują. A jednak naukowcy z Uniwersytetu Iowa (wydziały: Dentistry, Public Health, Pediatrics, Health and Physiology, Liberal Arts oraz Institute for Clinical and Translational Sciences) podjęli kolejną próbą, aby ustalić jak jest naprawdę. Amerykanie skupili się nad wpływem, jaki fluor może wywierać na stan kości młodocianych osób.

Naukowcy przebadali grupę dzieci w wieku do 15 lat, które od narodzenia piły fluorowaną wodę. Okazało się, że nie zauważono istotnych różnic w składzie mineralnym ludzkiego szkieletu (badanie nie obejmowały kości czaszki). Dzieci, które od wieku niemowlęcego piły wodę fluoryzowaną (w USA jest wiele miast, w których woda miejska jest fluoryzowana) w wieku 15 lat nie miały problemów z tkanką kostną. W ich przypadku gęstość tkanki kostnej nie była mniejsza niż rówieśników, którzy nie korzystali z dawek fluoru w wodzie pitnej.

Badania realizowane były w ramach Fluoride Study (IFS) oraz Iowa Bone Development Study (BDS). Przebadano 1382 osoby, które urodziły się w latach 1992 - 1995 w ośmiu szpitalach w stanie Iowa. Raport naukowców opublikowano w Journal of Dental Research (27 stycznia 2014).

Czy takie opracowania coś zmienią w świadomości wielu sceptyków fluoryzacji? Należy wątpić. Wciąż będzie można przeczytać autorytatywne sądy, że nadmiar fluoru w organizmie powoduje takie choroby jak kruchość kości, czy artretyzm, a młodzież, która pije fluoryzowaną wodę ma mniejsze IQ. Część przeciwników fluoru, a dokładniej jego nadmiaru w organizmie człowieka, wskazuje, że pierwiastek ten „zatruwa" tarczycę i szyszynkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
fluor   higiena jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH