PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fachowcy z Arkony pomogą pingwinowi

Dziennik Wschodni/katkiel
24-06-2014, 09:33
Fachowcy z Arkony pomogą pingwinowi Fachowcy z Arkony pomogą pingwinowi (fot. ZOO w Warszawie)
Specjaliści z Laboratorium Farmakologii Stomatologicznej Arkona ruszyli na pomoc pingwinowi z warszawskiego zoo, który stracił dolną część dzioba, przez co nie może samodzielnie jeść i pić. Podczas wyjątkowego zabiegu, jako uzupełnienie - zastosowany zostanie kompozyt doskonale znany w stomatologii.

Pingwin, którego media nazwały „Półdzióbkiem" stracił część dzioba pół roku temu. Od tego czasu musi być karmiony przez pracowników zoo, co wiąże się dla niego z dużym stresem. Pierwsza próba pomocy ptakowi nie powiodła się. Proteza wydrukowana przy użyciu trójwymiarowej drukarki, nie przyjęła się.

Teraz zwierzęciu chcą pomóc eksperci z Arkony, firmy doskonale znanej w branży dentystycznej, szczególnie z produkcji kompozytów. Arkona już w przeszłości udowodniła, że kompozyty stosowane w leczeniu ludzi, mogą być także wykorzystywane w pomocy zwierzętom. Sztuka ta powiodła się pracownikom firmy z podlubelskiego Nasutowa w przypadku psa i konia. Jak zamierzają pomóc „Półdzióbkowi"?

- Z naszych kompozytów zrobiliśmy model dzioba w skali 1:1 w odpowiednim kolorze i kształcie. Teraz postaramy się go przyczepić, najprawdopodobniej za pomocą specjalnego kleju, ale na wszelki wypadek weźmiemy ze sobą zestaw wielu różnych materiałów - powiedział „Dziennikowi Wchodniemu" Grzegorz Kalbarczyk, lekarz stomatologii i właściciel Arkony.

Zabieg zostanie przeprowadzony w czwartek w Warszawie. Ma w nim uczestniczyć dr Marcin Gołyński z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który podkreśla, że będzie to prawdopodobnie, pierwszy taki zabieg na świecie.

Laboratorium Farmakologii Stomatologicznej Arkona jest polską firmą farmaceutyczną, specjalizującą się w produkcji materiałów stomatologicznych. Na rynku działa od 15 lat. Od 2003 roku wytwarza kompozytowe materiały do wypełnień i rekonstrukcji zębów.  

Czytaj więcej: www.dziennikwschodni.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH