• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Endodonta na najwyższym szczycie Antarktydy

en
05-01-2017, 08:43
Endodonta na najwyższym szczycie Antarktydy Masyw Vinsona - najzimniejszy szczyt na Ziemi (fot. Wikipedia)
Amerykański endodonta Bruce Terry zdobył najwyższy szczyt Antarktydy - Masyw Vinsona  o wysokości 4892 m n.p.m.

W ciągu ostatnich 12 lat Bruce Terry zdobył Aconcagua w Argentynie, Kilimandżaro w Tanzanii, Elbrus w Rosji, Denali na Alasce i Puncak Jaya w Nowej Gwinei. Ma 55 lat i nie ustaje w podbojach najwyższych szczytów świata. Na przełomie listopada i grudnia 2016 r. uczestniczył w wyprawie, której celem był Masyw Vinsona w Górach Ellswortha w Zachodniej Antarktydzie w odległości ok. 1200 km od bieguna południowego.

Jak sam o sobie mówi jest pełnoetatowym dentystą, a wspinaczką górską zajmuje się na pół etatu. Nie przypadkiem więc na szczycie Masywu Vinsona zatknął flagę American Dentists Association. Wyprawa odbywała się w środku antarktycznego lata, przy dniu trwającym 24 godziny na dobę i temperaturach wahających się między -5 o C i – 30 o C. Wymagała dużej wytrwałości, Terry musiał nieść plecak ważący 25 kg i drugie tyle ekwipunku wciągnąć na saniach na wysokość ponad 3 tys. metrów, gdzie znajdował się obóz bazowy.

- Jako endodonta spędzam całe dnie zaglądając w niewielkie przestrzenie i pracując z niezwykłą precyzją. Po szerszą perspektywę idę w góry i wspinam się na szczyty. Góry stawiają zupełnie inne wyzwania niż praca dentysty. Mimo to, w pewien sposób wiąże się ze stomatologią - pod koniec dnia pacjenci są wyzwaniem, zęby są wyzwaniem, agencje ubezpieczeniowe są wyzwaniem. Górska wspinaczka uczy mnie cierpliwości i tego, aby zawsze starać się wszystko robić najlepiej, jak potrafię – przyznaje Terry.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
hobby   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH