PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dzień Dziecka: walka z próchnicą odnosi skutki

en
01-06-2016, 08:03
Dzień Dziecka: walka z próchnicą odnosi skutki Czym skorupka za młodu nasiąknie...(fot. pixabay)
Liczba pięciolatków z próchnicą jest obecnie najniższa od dziesięciu lat - to cieszy. Nie cieszy, że ta sytuacja nie dotyczy Polski.

W Wielkiej Brytanii nieco mniej niż 25 proc. dzieci w wieku pięciu lat ma zmiany próchnicowe i stale ten wskaźnik się zmniejsza.  Dobry trend trwa od 2008 r., kiedy to co trzeci pięciolatek powinien się leczyć u dentysty.

Wyniki badania Public Health England (PHE) dowodzą, że z próchnicą można walczyć ograniczając słodkie pokarmy i napoje. Nie mniej ważna w tej walce jest pomoc dzieciom w myciu zębów pastą z fluorem i regularne wizyty u dentysty.

Dyrektor Dental Public Health w PHE, Sandra White przyznaje jednak, że dostęp do opieki stomatologicznej na terenie Wielkiej Brytanii nie jest równie dobry dla wszystkich dzieci. Na przykład w regionie North West aż 33,4 proc. dzieci w wieku 5 lat ma próchnicę, podczas gdy w regionie South East tylko 20,1 proc.

Nadal zdarzają się przypadki maluchów z tak zaawansowaną próchnicą, że wymagają ekstrakcji zębów, niekiedy nawet pod narkozą. Według najnowszych danych, 2,5 proc. ekstrakcji było spowodowanych próchnicą, podczas gdy w 2008 r. - 3,5 proc. Średnia liczba zębów ze zmianami próchnicowymi wynosi 0,8 na jedno dziecko, w 2008 r. było to 1,1 zęba.

To zasługa rodziców i nauczycieli, którzy pracują nad wyrobieniem dobrych nawyków od najwcześniejszego dzieciństwa. 

Więcej: medicalnewstoday

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH