PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dr Albert Southwick kat czy wybawca skazańców?

14-11-2012, 05:42
Dr Albert Southwick  kat czy wybawca skazańców? (źródło: wikipedia.org)
Dr Albert Southwick kat czy wybawca skazańców? (źródło: wikipedia.org)
Od pierwszej egzekucji, przeprowadzonej na krześle elektrycznym minęły już 123 lata. Niewiele osób wie, że nie doszłoby do niej gdyby nie dr Albert Southwick, dentysta z Buffalo.

Jeszcze w 1881 roku wyrok śmierci oznaczał dla skazańca stryczek, który niemal urywał mu głowę. W czasie egzekucji trudno było doszukać się humanitaryzmu. Kto wie jak długo jeszcze winowajcy konaliby w cierpieniu, gdyby nie obserwacja dr Southwicka i ciąg wydarzeń, które nastąpiły później.

W trakcie spaceru skazanych dentysta był świadkiem, jak drobny pijaczek przypadkowo dotknął generatora prądu i zmarł natychmiastową śmiercią wskutek porażenia. Lekarza zaskoczył przede wszystkim czas, w jakim nastąpił zgon, oraz jego bezbolesność.

Southwick opisał wydarzenie w liście do swego przyjaciela senatora Davida Mcmillana, który od dawna chciał położyć kres bestialskim sposobom wykonywania więziennych egzekucji. Mcmillan szybko przekazał tę informację dalej. Jej adresatem był gubernator stanu Nowy Jork David Hill. Ten natychmiast zwrócił się do prawników, by rozważyli czy nowym wynalazkiem ludzkości, jakim była elektryczność, można zastąpić niehumanitarne metody egzekucji. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT  

POLECAMY W SERWISACH