PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dieta gimnazjalistów zdrowsza dla zębów, ale mogłoby być lepiej

en/PAP
19-12-2016, 09:54
Dieta gimnazjalistów zdrowsza dla zębów, ale mogłoby być lepiej Gimnazjaliści nadal zbyt rzadko przestrzegają zdrowej dla zębów diety (fot. pixabay)
Młodzież ma coraz większą wiedzę na temat zdrowej diety, ale nazbyt często sięga po słodkie przekąski.

Chociaż 80 proc. gimnazjalistów przed wyjściem do szkoły zjada pierwsze śniadanie i 70 proc. zabiera z domu drugie śniadanie, to w przerwach większość podjada słodkie przekąski. Większość, czyli 45 proc., bo 40 proc. uczniów, zapytanych o rodzaj wybieranej przekąski zaznaczyło owoc bądź warzywo, a 14 proc. bakalie.

Tymczasem po warzywa i owoce, które powinny zastąpić słodycze, by dieta nie zwiększała ryzyka próchnicy, sięga co najmniej raz dziennie, aż 95 proc. badanej młodzieży. A to jednak nadal za mało, bo eksperci od żywienia zalecają jedzenie owoców i warzyw pięć razy dziennie.

Kolejna dobra wiadomość z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej to fakt, że gimnazjaliści zdają sobie sprawę z konieczności picia wody - aż 72 proc. z nich zaznaczyło, że wypija zalecane 1,5 litra wody dziennie. Prezentowane przez PAP wyniki to efekt 6. edycji programu edukacyjnego marki Winiary – Żyj smacznie i zdrowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej   dieta  

POLECAMY W SERWISACH