PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto uważaj na nurkujących pacjentów

en
05-01-2017, 10:26
 Dentysto uważaj na nurkujących pacjentów Pacjent chce nurkować? Niech najpierw wyleczy zęby (fot. pixabay)
41 proc. nurków ma objawy stomatologiczne pod wodą. Stałe zmiany ciśnienia na większej głębokości i zaciskanie szczęk może wywoływać ból zęba, szczęki, dziąseł, a nawet obluzowanie się koron, czy pękanie wypełnień. Warto uświadomić to ryzyko pacjentowi, który wybiera się na wakacyjne nurkowanie.

Na ile częste są dolegliwości stomatologiczne wśród nurków, jako pierwsza zaczęła badać Vinisha Ranna, studiująca w School of Dental Medicine, University of Buffalo. A zainspirowały ją do tego jej własne doświadczenia, gdy nurkując podczas wakacji nagle zaczęła odczuwać nieprzyjemne bolesne ściskanie w zębach. 

Ranna stworzyła ankietę, którą wypełniło stu licencjonowanych nurków. Jej celem było zidentyfikowanie objawów stomatologicznych odczuwanych pod wodą, określenie w jakich sytuacjach i jak często do nich dochodzi. 41 proc. badanych przyznawało, że cierpiało z powodu jakiejś formy dyskomfortu, w 42 proc. przypadków był to ból zęba pod wpływem zmian ciśnienia, 24 proc. odczuwało ból podczas trzymania ustnika w ustach, 22 proc. zgłosiło ból szczęk. Wśród ankietowanych 5 proc. doznało obluzowania korony zęba podczas nurkowania, a jednej osobie pękło wypełnienie.
Najczęściej dyskomfort odczuwano w zębach trzonowych.

Duża głębokość w morzu to chyba najgorsze miejsce, w którym może ujawnić się niewyleczona próchnica. - Źródło powietrza podczas nurkowania jest trzymane w ustach, jakiekolwiek przykre doznania w obrębie jamy ustnej mogą zwiększać ryzyko wypadku – przestrzega badaczka w artykule opublikowanym w British Dental Journal.

Przed wyjazdem na nurkowanie konieczna jest sanacja jamy ustnej. Dobrze byłoby także, żeby producenci ustników tak je projektowali, aby nie nasilały dolegliwości ze strony stawu żuchwiowo-skroniowego – podsumowuje swoje wyniki Ranna.

Teraz badaczka prowadzi analogiczne badanie na dziesięciokrotnie większej, bo liczącej 1000 osób, grupie nurków.

Więcej: ncbi.nlm.nih.gov

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sport   ból zęba  

POLECAMY W SERWISACH