PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka walczy o lasy na Borneo

smn
28-04-2016, 16:59
Dentystka walczy o lasy na Borneo Dentystka broni lasów zamieszkiwanych przez 2,5 tys. orangutanów (fot. pixabay)
Za przerwanie nielegalnego wyrębu lasów na Borneo indonezyjska dentystka oferuje tańsze leczenie mieszkańcom wiosek. Jej strategia ochrony przyrody okazała się na tyle skuteczna, że będzie powielana w innych rejonach Azji południowo-wschodniej.

Hotlin Ompusunggu, chirurg szczękowy z Indonezji, robi karierę w ochronie przyrody.  W 2007 r. założyła organizację Alam Sehat Lestari (ASRI), której celem było przeciwdziałanie wycince drzew.  

W parku narodowym Gunung Palung na Borneo nielegalny wyrąb odbywa się  na wielką skalę. W ciągu najbliższych 10 lat ten las po prostu może zniknąć. Na granicy z parkiem narodowym znajduje się 18 bardzo biednych wiosek, których mieszkańcy ścinają cenne gatunki drzew, by zarobić na życie. Ompusunggu pytała tych ludzi, co powinni dostać, by mogli zacząć chronić las zamiast go niszczyć. Usłyszała w odpowiedzi, że pilnie potrzebują taniej opieki zdrowotnej. 

To poddało jej pomysł, by dać tym ludziom 70-procentową zniżkę na usługi medyczne w głównym szpitalu regionu i w mobilnych przychodniach. Do tej pory z leczenia skorzystało ponad 24 tys. osób, głównie chorych na gruźlicę, cukrzycę, mających wysokie ciśnienie i problemy z zębami. W wyniku programu Ompusunggu śmiertelność wśród dzieci w tym regionie spadła od 2007 r. o dwie trzecie, liczba szczepień zwiększyła o jedną czwartą. Ogólny stan zdrowia ludności poprawił się. Ci, których nie stać nawet na tanie leczenie odpracowują je sadząc drzewa na wylesionych terenach.

Według szacunków obecnie tylko 450 gospodarstw żyje z nielegalnego wyrębu w porównaniu z 1 350 przed dziesięcioma  laty. Z inicjatywy Ompusunggu powstały nowe miejsca pracy – zaczęto zatrudniać strażników leśnych i uczyć ludzi uprawy roli metodami nie wymagającymi palenia lasu.

Po raz pierwszy Ompusunggu przyznano “zielonego oskara” czyli Whitley Fund for Nature w 2011 r. Tegoroczną nagrodę Whitley Fund for Nature w wysokości 50 tys. funtów, dentystka chce przeznaczyć na budowę szpitala.

Na środowy wieczór 28 kwietnia, w Londynie, zaplanowano ceremonię wręczenia nagrody.

Więcej: Guardian.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   opieka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH