• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka - kolekcjonerka obrazów

en
08-05-2016, 12:52
Dentystka - kolekcjonerka obrazów A teraz pasja (fot. pixabay)
Dorota Słojewska, stomatolog ze Szczecina każdą "wolną" złotówkę inwestuje w obrazy. W jej przypadku, to inwestycja w radość życia, w pozytywne emocje.

- Mam około trzydziestu obrazów. Każdy z nich coś wnosi w moje życie - mówi Dorota Słojewska. Kilka płócien stoi jednak za szafą, bo albo po latach okazało się, że ich zakup był wielkim nieporozumieniem, albo zwyczajnie nie ma ich już gdzie powiesić.

Jej ulubione prace to niedawno kupiona grafika Jana Tarasina i jeden z pierwszych obrazów w kolekcji „Trzy kobiety” Tomasza Kazikowskiego i Anki Mierzejewskiej. Jak tłumaczy, właśnie te prace najbardziej do niej przemawiają.

- Nigdy nie kupię czegoś, co mi nie pasuje emocjonalnie – przyznaje Dorota Słojewska. - Miałam kiedyś okazję kupić płótno Franciszka Starowieyskiego i mimo tego że go cenię, to nie jest to moja estetyka. Nie jestem gotowa, aby powiesić jego obraz u siebie w domu. Nie kupiłam go więc, bo kupowanie obrazu tylko dlatego, aby był lokatą kapitału - nie ma dla mnie sensu. Obraz musi mi się podobać i już. Kupuję sercem, emocjami.

Na pytanie skąd ta miłość do sztuki, Dorota Słojewska przyznaje, że już jako dziecko lubiła prace ręczne. Odkąd pamięta zawsze fascynował ją kolor. W szkole średniej trafiła na fantastyczną nauczycielkę plastyki Krystynę Brzozowską, która potrafiła zainteresować ją malarstwem. A kiedy córki były małe Dorota uczyła je lepić ludziki z plasteliny i malować kota na kartce. Wieczory spędzały na przeglądaniu albumów malarstwa. Kiedy dziewczynki podrosły zabierała je do galerii i muzeów w całej Europie.

- Ale tak na serio zaczęłam się obrazami interesować jakieś 15 lat temu, kiedy sama postanowiłam malować – przyznaje dentystka.

Dorota Słojewska kupuje obrazy abstrakcyjne. Ale sama abstrakcji nie maluje. - Bo to kolejny stopień wtajemniczenia - twierdzi. - To przecież synteza. To jest wyższa forma jazdy.

Więcej: gs24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
hobby   stomatolog  

POLECAMY W SERWISACH