PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta zmienił dzieje golfa

07-12-2012, 05:38
Dentysta zmienił dzieje golfa (źródło: sxc.hu)
Dentysta zmienił dzieje golfa (źródło: sxc.hu)
Być może Tiger Woods, żywa legenda światowego golfa, nie stałby się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej zarabiających sportowców XXI wieku, gdyby nie "zwykły" dentysta George Franklin Grant (1847-1910)

 .

Choć słowo zwykły być może nie jest adekwatne do jego osoby. Grant był pierwszym w historii Afroamerykaninem, który uzyskał profesorski tytuł prestiżowej uczelni w Harvardzie, a kilka lat przed tym wydarzeniem był pierwszym czarnoskórym studentem stomatologii w Harvard Dental School. Był także długoletnim wykładowcą akademickim specjalizującym się w leczeniu wrodzonego rozszczepu wargi i podniebienia (leczył 115 przypadków).

Prywatnie, dentysta był fanem golfa. W 1899 roku wynalazł i opatentował tzw. golf tee, niewielki drewniany kołeczek wbijany w ziemię (dziś istnieją również wersje plastikowe), na którym zawodnicy ustawiają piłeczkę przed uderzeniem rozpoczynającym grę (podstawy używają również gracze rugby przed uderzeniem z rzutu wolnego). Niewielka rzecz, która zrewolucjonizowała golfa, sprawiając, że uderzana piłeczka leciała dalej, powstała nie tylko z drewna, ale i gutaperki, którą dentyści znają doskonale. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że od 2016 roku, na igrzyskach w Rio de Janeiro golf znów stanie się dyscypliną olimpijską.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   znani dentyści  

POLECAMY W SERWISACH