PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta z Chile na drodze wielomiliardowej inwestycji KGHM

DGP/katkiel
30-05-2014, 08:13
Dentysta z Chile na drodze wielomiliardowej inwestycji KGHM Dentysta z Chile zatrzyma wielomiliardową inwestycję KGHM? (źródło: KGHM)
W ciągu kilku dni sąd najwyższy Chile zdecyduje o tym, czy polski koncern KGHM może korzystać z drogi kolejowej przy transporcie miedzi z kopalni w Sierra Gorda do portu w Antafogaście – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Sędziowie mają orzec, czy magazyny w Antafogaście, w których surowiec ma być przeładowywany, mogą grozić zapyleniem podwórka miejscowego dentysty.

Jak pisze DGP, KGHM, czeka na ostateczny werdykt od lutego br. Wówczas chilijski sąd niższej instancji na wniosek dentysty cofnął pozwolenie na transport kolejowy urobku z kopalni i jego przeładunek w Antafogaście. Argumentował to „względami środowiskowymi". Jeżeli sąd najwyższy utrzyma w mocy tę decyzję, to zablokuje spółce kolejowy dostęp do portu nad Oceanem Spokojnym.

Jeśli chilijski dentysta wywalczy „swoje", polska spółka miedziowa ma przygotowane alternatywne warianty transportu z kopali.

Warto wspomnieć, że stomatolog, stanął na przeszkodzie ogromnej inwestycji. Już od 2015 r. w kopalni Sierra Gorda ma być wydobywane 110 tys. ton surowca, co nawet przy dzisiejszej jego cenie wynoszącej 6,8 tys. dol. daje około 750 mln dol. przychodu rocznie. Koszt budowy kopalni wyniósł prawie 4 miliardy dolarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w Chile  

POLECAMY W SERWISACH