PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta w Wielkiej Brytanii zarabia pięć razy więcej niż premier

dailymail.co.uk/szaft
15-04-2015, 14:11
Dentysta w Wielkiej Brytanii zarabia pięć razy więcej niż premier Roczne zarobki dentysty w WB są wyższe niż premiera (fot. sxc.hu)
Oczywiście nie każdy, takich stomatologów – co istotne – przyjmujących w ramach świadczeń gwarantowanych przez NHS, jest pięciu.

David Cameron, premier Wielkiej Brytanii zarabia rocznie 142,5 tys. funtów. Pięciu dentystów zarobiło w ubiegłym roku średnio po 690 tys. funtów.

Liczba dentystów, którzy zarabiają rocznie więcej niż premier jest dłuższa. 11 z nich osiągnęło przychody w wysokości 400 - 500 tys. funtów, a 177 - więcej niż 200 tys. funtów. Roczne zarobki 1617 lekarzy dentystów zamknęły się w przedziale 100 - 200 tys. funtów.

Jak podają media, dane zawierają wyłącznie przychody z tytułu kontaraktu z National Healt Service, czyli brytyjskim płatnikiem publicznym.  

Zarobki dentystów nie budzą zaskoczenia. W badaniach Great British Class Survey, prowadzonych w 2013 r. pod kierunkiem prof. Fiony Devine z Uniwersytetu w Manchesterze oraz prof. Mike'a Savage'a z London School of Economics and Political Science, wykazano, że społeczeństwo brytyjskie podzielone jest na 7 klas społecznych. Stomatolodzy znajdują się w samej czołówce.

Dentyści stanowią 6 proc. (prawie 3,8 mln) społeczeństwa, którzy mają domy o wartości ponad 325 tys. funtów, ich roczny przychód wynosi ponad 89 tys. funtów a wysokość oszczędności nie jest mniejsza niż 140 tys. funtów. Według statystyk, średnia wieku członków grupy o najwyższym statusie materialnym w Wielkiej Brytanii wynosi 57 lat. Aż 97 proc. reprezentantów elit to  właściciele nieruchomości, w których mieszkają.

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2015 r. wzrosły ceny usług dentystycznych, oferowanych w ramach NHS. Podstawowa usługa - przegląd, diagnoza (nawet z wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego) i usuwanie kamienia oraz porada jest droższa o 30 pensów i kosztuje teraz 18,8 GBP.

Leczenie jednego lub kilku zębów w ramach drugiej grupy trzeba zapłacić 80 pensów więcej - 50,5 funtów zamiast 51,3 funtów.

Zaawansowane leczenie z wykonaniem mostu, korony czy protezy od 1 kwietnia kosztuje o 3,5 funtów więcej czyli 222,5 funtów, zamiast dotychczasowych 219 funtów.

Więcej: dailymail.co. uk

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH