PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta w Afryce na zdjęciach

UMP/katkiel
10-12-2013, 10:42
Dentysta w Afryce na zdjęciach Dentysta w Afryce na zdjęciach (Fot. Fotolia/PTWP)
Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zaprasza do Collegium Stomatologicum na wystawę zdjęć pt. „Dentysta w Afryce”. Ich autorem jest lek. stom. Krzysztof Gniazdowski - wolontariusz i absolwent Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Wystawa obrazuje pracę polskich dentystów w Kamerunie. Na zdjęciach można zobaczyć niezwykły i fascynujący świat widziany oczami lekarza, który przez kilka miesięcy żyje wśród Kameruńczyków, przyjaźni się z nimi, leczy im zęby. Kiedy jest prąd, leczy w działającym od dwóch lat w Kamerunie polskim gabinecie dentystycznym, gdy prądu brakuje, wyrusza ze swoimi narzędziami do buszu.

Wystawa to kawałek innego świata, wspaniałe barwy, dzika przyroda, bieda i radość, życie, które się toczy z dala od zgiełku dużych miast.

Projekt „Dentysta w Afryce" nieprzerwanie trwa od dwóch lat. Jego autorem jest dr Konrad Rylski, który postanowił leczyć zęby mieszkańcom Kamerunu. Pomoc wspiera Fundacja „Redemptoris Missio". Do tej pory, oprócz dr Rylskiego, misję w Kamerunie pełnili: Joanna Cudnoch, Krzysztof Gniazdowski, Sławomir Burda, Joanna Czylewicz i Szymon Chełstowski.

Misja pełna trudności

Praca w tropiku jest niezwykle trudna, nie tylko z uwagi na panujące temperatury, ale również konieczność zmagania się z ciągłym brakiem prądu i koniecznością konserwacji sprzętu. Poza pracą w gabinecie przy misji w Abong Mbang lekarze pracują w ramach kliniki wyjazdowej udając się do miejsc, z których pacjentom szczególnie trudno dotrzeć do dentysty. Na wyjazdach dentyści leczą dopóki starczy im czystych narzędzi i środków znieczulających. Nigdy nie wiadomo kiedy nadarzy się kolejna szansa na leczenie. 

Biedni, ale szczęśliwi

Lud Bantu ma sposoby na bolące zęby jak chociażby położenie kawałka palącego się drewna na zębie, aby ten obumarł i się pokruszył. Przeważnie jednak zepsute zęby są rzeczywistością, z którą miejscowi szamani nie mogą sobie poradzić. Polscy stomatolodzy widywali przepisane przez szamanów "recepty". Widniały na nich rekwizyty, które należy ze sobą zabrać, gdy udaje się do szamana z bólem zęba - czarny kogut, maczeta i 500 franków.

Życie przeciętnego Kameruńczyka jest trudne. Żyją biednie, kilka ubrań, garnek i maczeta to często cały dobytek. Utrzymują się z tego co sami wyhodują na przydomowych poletkach. Czasem uda im się to sprzedać i w ten sposób zarabiają niewielkie pieniądze. Bieda i choroby są największym utrapieniem Kameruńczyków. Głównym zabójcą jest AIDS. Nie ma rodziny, w której ktoś by nie chorował.

- Pomimo wielu trudności ludzie są niesamowicie szczęśliwi i promienieją optymizmem. Żyją pełnią życia, i to mnie każdego dnia zachwycało. Niejednokrotnie pacjenci wracali do gabinetu i dziękowali za leczenie - wspomina doktor Krzysztof Gniazdowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH