PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta śmiechu wart?

03-12-2012, 06:02
Dentysta śmiechu wart? (źródło: sxc.hu)
Dentysta śmiechu wart? (źródło: sxc.hu)
Przychodzi pacjent do dentysty i od progu słyszy, że ten śmieje się do rozpuku. Zwariował pomyśli i robi dwa kroki w tył. W większości przypadków taka reakcja wystąpi, chyba, że pacjent jest umówiony na wizytę do dr Umesha Sahgala.

To żaden dowcip, tylko historia z odległego Delhi. Umesh Sahgal jest dentystą, szefem Delhi Laughter Club i promotorem jogi uśmiechu. Śmiechem nie leczy, ale wierzy, że może on pomóc na wszystko. Przekraczając próg jego kliniki, elementy promujące śmiech plakaty, broszury, są obecne praktycznie w każdym miejscu. Ich kumulacja następuje w gabinecie Sahgala.
Powitanie z pacjentem jest równoznaczne z opowiedzeniem żartu. Problem dentofobii w jego klinice praktycznie nie występuje.

Umesh Sahgal jest inicjatorem ruchu promującego śmiech w formie jogi. To technika rozładowywania stresu, oparta na ćwiczeniach oddechowych tradycyjnej jogi. Zdaniem instruktorów, a także wielu lekarzy, laughter yoga może mieć zbawienny wpływ na cały organizm. Nie tylko zaraża optymizmem i kreuje pozytywne zachowania, ale także wspomaga wydzielanie tzw. hormonów szczęścia endomorfiny i serotoniny. Wysiłek związany z uczestnictwem w sesji jogi śmiechu pozwala spalić tyle kalorii co jogging, czy siłownia.

Joga śmiechu, w Polsce znana jest od kilku lat. W wielu firmach wykorzystuje się ją w ramach warsztatów integracyjnych. Jak wygląda sesja? Dla postronnego obserwatora jest to zjawisko niewytłumaczalne. Grupa ludzi bez żadnego powodu śmieje się w każdy możliwy sposób: klaszcząc w dłonie, witając się, chodząc, klęcząc, siedząc, leżąc. Wśród ćwiczeń jest np. śmiech tygrysa, który podobno ma zbawienny wpływ na migdałki, oraz odpalanie kosiarki śmiechem. Trudno w to uwierzyć nie widząc na własne oczy.

Dentysta Umesh Sahgal zaraził się śmiechem od samego guru - dr Madana Katarii, który wymyślił jogę śmiechu kilkanaście lat temu. Co ciekawe, ruch rozpoczął się od zwykłych spotkań w parkach, podczas których ludzie opowiadali sobie dowcipy. Z czasem, uczestnicy przestali się śmiać, ponieważ  znali wszystkie możliwe kawały. Dr Katarii postanowił więc opracować specjalny zestaw ćwiczeń połączony z technikami jogi.

 

Zobacz ćwiczenia proponowane przez dr Umesh'a Sahgal'a

Źródło: You Tube

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   Umesh Sahgal  

POLECAMY W SERWISACH