PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta opracował mobilny lokalizator bólu twarzoczaszki

10-02-2013, 23:53
Dentysta opracował mobilny lokalizator bólu twarzoczaszki (fot. sxc.hu)
Dentysta opracował mobilny lokalizator bólu twarzoczaszki (fot. sxc.hu)
Gdzie boli i jak boli to pytanie, które zadaje swoim pacjentom wielokrotnie każdy lekarz, również stomatolog. Cel pytania jest jeden jak najszybsza lokalizacja bólu i jego przyczyny. Niestety, ból nie tylko jest sam w sobie nieprzyjemny, ale także trudny do opisania. Może to się jednak zmienić. Amerykański dentysta opracował aplikację, która umożliwia osobom cierpiącym na migrenę i bóle twarzy, lokalizację bólu w czasie rzeczywistym na smartfonach marki Apple.

Autorem PainTrek jest dr Alexandre DaSilva, dyrektor School of Dentistry's Headache and Orofacial Pain Effort. Dowodem na to, że nie jest to kolejna, mało przydatna aplikacja jest fakt, że wynalazek zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Mobile Apps Challange, który odbywał się na Uniwersytecie w Michigan. Co więcej, w przyszłości PainTrek ma pomóc lekarzom i naukowcom w poszukiwaniach nowych sposobów leczenia bólu w rejonie twarzoczaszki.

Jak przekonuje dr DaSilva, aplikacja skierowana jest do osób w wieku 20-40 lat, ponieważ osoby te są ponoć na tyle zaawansowane technicznie, aby poradzić sobie z jej obsługą.

PainTrek wykorzystuje technologię ekranu dotykowego. Aplikacja uruchamia trójwymiarowy model głowy z pionowymi i poziomymi współrzędnymi nałożonymi na orientacyjne punkty anatomiczne. Wygląda to podobnie do współrzędnych geograficznych określanych na mapie. Użytkownik dotykiem palca zaznacza na ekranie miejsce bólu, a także jego intensywność.

Aplikacja pozwala na zapisywanie wszelkich obserwacji związanych z bólem. Pożądane jest nie tylko notowanie jego intensywności, ale także informacji, jak wpływa on na życie lub czy towarzyszą mu objawy dodatkowe np. nudności. Taka rejestracja bólu nie tylko pozwala lekarzowi na przyśpieszenie diagnozy, ale także wspomaga opracowanie leczenia.

Na razie PainTrek jest dostępny tylko w urządzeniach Apple (bezpłatnie) ale naukowcy pracują nad dostosowaniem aplikacji do innych urządzeń przenośnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   aplikacje dla pacjentów   PainTrek  

POLECAMY W SERWISACH