PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta odpowiedzialny za 15 przypadków zapalenia wsierdzia

en
18-08-2016, 11:44
Dentysta odpowiedzialny za 15 przypadków zapalenia wsierdzia Groźne skutki braku profilaktyki infekcji (fot. pixabay)
Według raportu amerykańskiego Department of Health dla stanu New Jersey z lipca br., 15 przypadków infekcyjnego zapalenia wsierdzia (IZW), w tym jeden śmiertelny, było związanych naruszeniem zasad profilaktyki infekcji podczas zabiegów chirurgicznych przeprowadzonych w gabinecie stomatologicznym Johna Vecchione w Morris County.

Pacjentów, u których wystąpiło infekcyjne zapalenie wsierdzia, łączyła jedna wspólna rzecz – wszyscy byli pacjentami Vecchione. Wobec wszystkich zastosowano dożylną sedację podczas zabiegów chirurgicznych, które miały miejsce w okresie od grudnia 2012 r. do sierpnia 2014 r.

W grupie pechowców był 25-letni Ryan Del Grosso, u którego zdiagnozowano IZW w pięć tygodni po ekstrakcji dwóch ósemek. Musiał przejść operację serca, po której przez trzy miesiące przebywał w domu i otrzymywał leki, do tej pory narzeka na częściową utratę słuchu i silny szum w uszach.

Podczas kontroli w gabinecie Vecchione znaleziono jednorazowe opakowania z Propofolem wielokrotnie wykorzystywane, przeterminowane leki, niedostatecznie wysterylizowane narzędzia. W trakcie toczącego się śledztwa nie zakazano dr Vecchione prowadzenia praktyki. Leczy nadal, ale zobowiązał się do podniesienia standardów higieny i bezpieczeństwa.

W krajach rozwiniętych infekcyjne zapalenie wsierdzia choć występuje rzadko, jest obarczone wysoką śmiertelnością. Według danych epidemiologicznych, chorobowość wynosi 1,7–6,2 przypadków na 100 000 mieszkańców i wzrasta wraz z wiekiem. Śmiertelność pomimo intensywnej antybiotykoterapii waha się w granicach 10–50 proc.

Naruszenie w wyniku przeprowadzanych zabiegów stomatologicznych ciągłości błon śluzowych jamy ustnej, skolonizowanych przez liczną florę bakteryjną, może powodować wniknięcie drobnoustrojów chorobotwórczych do układu krążenia i tym samym przyczynić się do powstania rozwoju IZW.

Więcej: nj.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
higiena stomatologiczna   powikłania  

POLECAMY W SERWISACH