PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta od zębów „na zapas"

ms
15-05-2014, 08:04
Dentysta od zębów „na zapas Dentysta od zębów „na zapas" (foto: sxc.hu)
Donald L. Goudy Jr. jest jednym z nielicznych dentystów, którzy przygotowują dla pacjentów kilka zestawów koron i implantów - tak na wszelki wypadek. To rozsądne postępowanie, bo dentysta z nieoczekiwanymi przypadkami ma do czynienia - rzec by można - codziennie.

Tak się dzieje podczas każdego meczu hokejowego, rozgrywanego przez drużynę NHL San Jose Sharks. Donald L. Goudy Jr. jest długoletnim fanem tego zespołu, ale przede wszystkim „nadwornym" dentystą hokeistów.

Na czym polegają jego obowiązki? Nie, nie na leczeniu zębów. Przynajmniej nie w pierwszej kolejności. Sportowy dentysta siedzi wraz z całą drużyną San Jose Sharks tuż obok tafli lodowiska - to po pierwsze. Po drugie wkracza do akcji, gdy jeden z zawodników (lub ich większa grupa) zjeżdża z lodowiska z zakrwawioną twarzą. To oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż trzeba pomocy dentysty. Z reguły ta pomoc ogranicza się do usunięcia pozostałości po wybitych zębach, zatamowania krwawienia rozciętej wargi, założenia opatrunku lub szwu.

Tego typu czynności odbywają się w boksie drużyny. Na zabiegi, wymagające użycia bardziej zaawansowanego sprzętu, zawodnicy zapraszani są do gabinetu dentystycznego usytuowanego tuż obok areny zawodów sportowych.

Na ręce dentysty cały czas spogląda trener San Jose Sharks, nie dlatego, że nie ufa umiejętnościom Donalda L. Goudy, ale z napięciem czeka na werdykt, czy zawodnik może wrócić na taflę. Z reguły zawodnicy z zakrwawionymi twarzami domagają się powrotu na lodowisko. Leczenie odbywa się po.

Dentysta nie ukrywa, że kontuzje z udziałem zębów w roli głównej zdarzają się niemal podczas każdego meczu. Jest kilku krewkich zawodników, którzy notorycznie są pacjentami dentysty. Dla nich Donald L. Goudy Jr. ma zawczasu przygotowane korony, implanty „pod wymiar" sygnowane imieniem i nazwiskiem konkretnych zawodników. - Taka organizacja pracy bardzo ułatwia realizację zadań medycznych i skraca cykl wymiany zębów. To ważne, bo zawodnicy w trakcie sezonu nie mają czasu na przesiadywanie w gabinecie stomatologicznym - z wyrozumiałością do potrzeb podopiecznych odnosi się Donald L. Goudy Jr.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zabieg   sport   stres w zawodzie dentysty  

POLECAMY W SERWISACH