PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta niedocenianym doradcą aktywnych fizycznie osób

jsz
07-05-2014, 13:39
Dentysta niedocenianym doradcą aktywnych fizycznie osób Dentysta niedocenianym doradcą aktywnych fizycznie dzieci (foto: sxc.hu)
American Academy of Pediatric Dentistry (AAPD) przebadała amerykańskie dzieci i doszła do wniosku, że 39 proc. uszkodzeń zębów wynika z urazów doznanych podczas uprawiania sportu. Dentyści mogą odegrać zasadniczą rolę w ograniczeniu tego odsetka - ocenia American Dental Association (ADA).

Sedno tkwi w promowaniu stosowania ochraniaczy na szczęki, według ADA bowiem młodzież uprawiająca wiele dyscyplin sportowych bez ochraniaczy na szczęki 60-krotnie częściej mają problemy z uszkodzonymi zębami i szczękami niż ich rówieśnicy noszący ochraniacze.

AAPD stawia przed dentystami konkretne zadanie. Wielu z was może oferować indywidualnie spreparowane ochraniacze na szczęki. Jest to uzasadnione, gdyż kupowane w sportowych sklepach ochraniacze, chociaż mają niskie ceny (od 1 do 5 USD) nie są dopasowane do indywidualnych wymagań użytkowników. Stosowanie takich ochraniaczy często kończy się nie tylko bólem szczęki, a czasami nawet wadami zgryzu. Bywa, że ochraniacz utrudnia użytkownikom prowadzenie rozmowy, a nawet oddychanie podczas wysiłku fizycznego.

Te wszystkie problemy może rozwiązać indywidulanie opracowana proteza w gabinecie dentystycznym. Nowoczesne technologie pozwalają na wytworzenie odpowiednio trwałych, wytrzymałych nieuczulających ochraniaczy o grubości zaledwie 1,6 mm.

W Polsce rynek ochraniaczy na zęby jest niszowy, gdyż mało kto interesuje się hokejem i sportami walki, a chociaż wiele dzieci gra w football, to nie jest to kontaktowy football amerykański.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH