PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta - lotnik - dentysta

06-11-2012, 05:41
Dentysta - pionier awiacji Humphreys (źródło: Wikipedia)
Dentysta - pionier awiacji Humphreys (źródło: Wikipedia)
Dentysta Jack Edmund Humphreys znany jest miłośnikom awiacji nie jako znakomity stomatolog, a jako konstruktor pierwszych brytyjskich statków powietrznych, m.in. pierwowzoru wodnosamolotu.

Przydomek The Mad Dentist dużo mówi o jego dokonaniach.

Na początku XX w zaprojektował trzy szybowce. Rekordowy lot pod względem długości miał zaledwie 800 m.

Późniejsze próby nie do końca były udane. Kolejny samolot - Humphreys Biplane nigdy nie oderwał się od powierzchni ziemi, a dokładniej wody. Dziewiczy lot został zaplanowany na kwiecień 1909 w Londynie, podczas pierwszego pokazu lotniczego Olympia Air Show. Samolot nie zmieścił się w drzwiach do sali Olympia i dlatego nie mógł być zaprezentowany publiczności na poczesnym miejscu. Lotu także nie było, uniemożliwił go wypadek podczas przygotowań.

Kolejny samolot Humphreys Monoplane No. 1 rozbił się przy próbie startu.

Humphreys Monoplane No. 2 zawisnął w powietrzu na kilka sekund, ale spadając uszkodził skrzydło. Kolejne próby nie przyniosły pożądanego rezultatu. Samolot pozostał już na ziemi.

Humphreys Monoplane No. 3 także nie miał powietrznego epizodu.
Dentysta pilotem
Dentysta po kolejnych nieudanych próbach doszedł do wniosku, że dobrze byłoby pobrać lekcje pilotażu. Jack Edmund Humphreys pojawił się w szkole Hanriota. W trakcie pierwszej lekcji rozbił szkolną maszynę, gdyż zbyt gwałtownie operował sterami. Kolejne próby na szczęście nie skończyły się wypadkami, aż do momentu gdy kołujący samolot, za sterami którego siedział Jack Edmund Humphreys, uderzył w stojącą maszynę Hewlett & Blondeau.

Humphreys wycofał się z latania. Jego kiepskie umiejętności jako pilota krytykowano m.in. w branżowym czasopiśmie The Aeroplane.
Dentysta dentystą
Jack Edmund Humphreys w końcu zaprzestał eksperymentów z lotnictwem. Dentysta powrócił do wyuczonego zawodu. Piloci odwiedzający jego gabinet dentystyczny przy Harley Street w Londynie mogli liczyć na zniżki. Historycy nie wspominają nic o stomatologicznych dokonaniach Jacka Edmunda Humphreysa, a więc czy w gabinecie dentystycznym także trapił go pech.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   dentysta pilot  

POLECAMY W SERWISACH