• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta jak Leonardo da Vinci

js
01-02-2016, 12:15
Dentysta jak Leonardo da Vinci Dentysta buduje roboty do rozminowania pól minowych (foto: pixabay)
Stomatolog z Hong Kongu dr Ng Tze-chuen najpierw wymyślił urządzenia badawcze, które wysłano na Marsa, a teraz skonstruował robota, wykrywającego i w razie potrzeby detonującego niewybuchy.

Ng Tze-chuen jest dentystą, ale chyba przede wszystkim nietuzinkowym wynalazcą, Ostatnio skoncentrował się na budowie robotów, zdolnych do drobiazgowej analizy powierzchni, na której mogą pozostawać miny i inne niebezpieczne materiały wybuchowe.

Dentysta wyjaśnia, że w zasadzie jest to dron, który unosi się nad badanym terenem i za pomocą czujników emitujących ultradźwięki jest w stanie zlokalizować niewybuchy. W razie takiej potrzeby urządzenie może wydobyć śmiercionośny materiał i zdetonować go w bezpiecznym miejscu.

Konstruowaniem automatu do unieszkodliwiania min Ng Tze-chuen zajął się po tym jak w Kambodży przejeżdżał przez rozległe tereny, niegdyś opanowane przez Czerwonych Khmerów. Kierowca autobusu zebrał od każdego z podróżnych informacje o jego grupie krwi, kazał także rozpiąć pasy bezpieczeństwa, aby w razie takiej konieczności łatwiej było wydobywać z pojazdu rannych.

Co roku w Kambodży ginie kilkadziesiąt osób – ofiar przypadkowej detonacji niewybuchów.

Inne urządzenie, skonstruowane przez Ng Tze-chuena, znalazło się na Beagle 2 – brytyjskim lądowniku, który w roku 2003 miał wylądować na powierzchni Marsa. Jego misja zakończyła się niepowodzeniem. Lądownik odłączył się od sondy orbitującej wokół Marsa, ale  łączność z nim została zerwana. Tym samym utracone zostało także urządzenie badawcze, skonstruowane  przez dentystę z Hong Kongu.

Więcej: scmp.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
hobby   kariera naukowa  

POLECAMY W SERWISACH