• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta honorowym obywatelem Tarnowa

ms
30-04-2018, 09:59
Dentysta honorowym obywatelem Tarnowa Córka Mieczysława Korczaka Marta Fistek podczas uroczystości
Mieczysław Korczak, pułkownik AK i uznany tarnowski lekarz dentysta został honorowym obywatelem Tarnowa. Uroczystość nadania tytułu odbyła się podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Tarnowa.

– W imieniu mojego taty chciałam serdecznie podziękować za ten honor. Tata jest bardzo wzruszony – mówiła podczas uroczystości honorującej Mieczysława Korczaka jego córka, Marta Fistek.

Mieczysław Korczak jest lekarzem dentystą, inicjatorem tworzenia gabinetów dentystycznych w tarnowskich szkołach. W efekcie jego starań takie gabinety funkcjonowały w większości szkół w Tarnowie i w regionie tarnowskim.

Przez 10 lat Mieczysław Korczak pracował w ośrodku zdrowia w Mościcach, później kierował powiatową i wojewódzką poradnią stomatologiczną w Tarnowie. Był też wojewódzkim i krajowym specjalistą z dziedziny chirurgii stomatologicznej, brał czynny udział w działalności Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Mieczysław Korczak urodził się w 1921 r. w Połańcu. Od 16 roku życia pracował w gabinecie stomatologicznym znanego warszawskiego lekarza Stolarskiego, który odkrył w nim duży talent.

W czasie wojny wstąpił do oddziału Armii Krajowej „Jędrusie”, działającego na terenie ziemi kieleckiej i Podkarpacia. W tym okresie ścigany był przez gestapo, a później przez NKWD i UB. Trzy razy był aresztowany przez komunistów, przesłuchiwany i torturowany.

Po wojnie ukończył studia stomatologiczne na Akademii Medycznej w Łodzi. Od 1951 r. mieszkał wraz z żoną Janiną i trójką dzieci w Tarnowie.

Mieczysław Korczak odznaczony jest m.in.: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Partyzanckim AK, Zasłużony dla Miasta Tarnowa, Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej oraz Medalem Pro Patria.

Jest wniosek o nadanie pułkownikowi stopnia generała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
akcja charytatywna  

POLECAMY W SERWISACH