PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta daje pieniądze ubogim

smn
11-10-2016, 11:22
Dentysta daje pieniądze ubogim Bogaty dentysta robi wiele dobrego dla innych (fot. pixabay)
Pochodzi z bardzo biednej rodziny z Bombaju, sam zdobył wykształcenie dzięki pomocy innych. Teraz, jako właściciel świetnie prosperującej kliniki stomatologicznej, pomaga biednym.

- Dorastałem w slamsach Bombaju. Kiedy byłem w czwartej klasie szkoły podstawowej mój ojciec uległ wypadkowi i stracił wzrok. Wkrótce zwolniono go z pracy – opowiada Suwas Darvekar, indyjski dentysta. Od tej pory sytuacja rodziny stawała się coraz trudniejsza. Darvekar pamięta czasy, gdy  na śniadanie jadł to co wyrzucono z pobliskiego sklepu, a na obiad odpadki z restauracji.

Jednak dla wszystkich było jasne, że najważniejsza jest edukacja dzieci, ojcu udało się Suwasa umieścić w angielskiej szkole średniej - North Bombay Welfare Society. Chłopcu pomagała dyrekcja szkoły, nosił nawet podarowany szkolny uniform, na który rodziców nie było stać. Gdy zdał do 9-tej klasy, rodzice nie mieli pieniędzy nawet na miesięczny bilet autobusowy, więc Suwas opuszczał wiele lekcji.

Pomogli pracownicy z firmy L&T oferując, że będą go podwozić codziennie do szkoły firmowym autobusem. Udało mu się ukończyć szkołę z wyróżnieniem. Dostał się na studia stomatologiczne w Bombaju do Government Dental College. Zdobył zawód dentysty dzięki wsparciu kilku fundacji i swojej siostry, która porzuciła własne studia i zaczęła pracować, by zarobić więcej pieniędzy na wykształcenie brata.

Po kilku latach pracy kupił własny gabinet. Żył dostatnio, ożenił się, urodził mu się syn, ale nie zapomniał o długu wobec innych.

Zaczął część czasu poświęcać na leczenie ubogich, za co nie pobierał pieniędzy. Podczas pracy obserwował jakie skutki ma palenie tytoniu Dwa razy w tygodniu zamykał gabinet i zbierał dane na temat pacjentów z nowotworem jamy ustnej w Tata Memorial Hospital. Po pewnym czasie był już gotowy do założenia strony internetowej poświęconej rakowi. Umieścił na niej proste informacje opatrzone zdjęciami, z których niewykształceni ludzie mogli się dowiedzieć jakie ryzyko niesie palenie tytoniu.

Następnie kupił na wsi posesję, na której miał być jego dom na letnie wakacje, ale  tam także nieodpłatnie leczył lokalnych mieszkańców. Z czasem zaczęli tam przyjmować także ginekolodzy, pediatrzy, kardiolodzy, dermatolodzy, diabetolodzy.

Na tym jednak Suwas Darvekar nie poprzestał. Wiedział jak ważna jest pomoc w zdobyciu wykształcenia. Jedyna szkoła w okolicy była oddalona o 8 km i to była główna przyczyna, dla której dzieci opuszczały zajęcia. Rozpoczął  akcje zbiórki pieniędzy na rowery. Do tej pory ufundował ich 151.

Więcej: thehindu.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
akcja charytatywna   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH