PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści w Izraelu na dywaniku w Ministerstwie Zdrowia

04-03-2013, 00:21
Dentyści w Izraelu na dywaniku w Ministerstwie Zdrowia (info: sxc.hu)
Dentyści w Izraelu na dywaniku w Ministerstwie Zdrowia (info: sxc.hu)
Jeden na pięciu dentystów w Izraelu odmawia leczenia nosicieli HIV alarmuje dr Yuval Livnat prezes Israel AIDS Task Force. Sprawą zainteresował się izraelskie Ministerstwo Zdrowia, które zakomunikowało, że takie praktyki stanowczo będzie zwalczane.

Sprawa została nagłośniona po tym jak izraelska organizacja AIDS Task Force opublikowała wyniki anonimowej ankiety, z której wynika, że 22 proc. spośród 633 ankietowanych lekarzy dentystów przyznało, że odmawia przyjmowania pacjentów, o ile są oni nosicielami HIV. Kolejne 20 proc. dentystów przyznało, że osoby z HIV leczą, ale tylko i wyłącznie pod koniec dnia pracy.

Okazuje się, że najwyższy odsetek lekarzy z obawami przed HIV pracuje w Petah Tikva (50 proc.), a także Jeruzalem oraz w Haifie (po 32 proc.).

W przekonaniu ministra zdrowia Izraela nieporozumieniem są tłumaczenia dentystów, iż po wizycie nosiciela HIV należałoby ze szczególną starannością sterylizować wszelkie narzędzia i sprzęt, a to doprowadziłoby do zawirowań w rytmie pracy gabinetu stomatologicznego. Według izraelskiego ministra zdrowia leczenie powinno być prowadzone w taki sposób, jakby każdy z pacjentów był nosicielem groźnego wirusa.

Dr. Yitzhak Chen, prezes Israel Dental Association zapowiada, że dentyści będą mogli wkrótce zacząć organizować szkolenia, w wyniku których musi zmienić się stomatologów podejście do nosicieli HIV. Z kolei Ministerstwo Zdrowia Izraela ma przygotować pakiet rozwiązań przeciwdziałających segregacji pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   kontrole gabinetu  

POLECAMY W SERWISACH