• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści od niedźwiedzi, lwów i hipopotamów

en
22-05-2016, 10:34
Dentyści od niedźwiedzi, lwów i hipopotamów Wyjątkowo trudny pacjent (fot. pixabay)

Mieszkańcy ogrodów zoologicznych też mają zęby, które się psują. To niecodzienni pacjenci, więc wymagają od dentysty niezwykłego podejścia.

W brytyjskim ogrodzie zoologicznym w Bedfordshire słonica Lucha przestała jeść. Przyczyną był chory ząb, który trzeba było usunąć. Słonie w przeciwieństwie do większości zwierząt nie mają zębów mlecznych. Zęby rosną im przez całe życie. Stopniowo się ścierają i są wypychane  przez nowe, które wyrastają zawsze większe od poprzednich. Tym razem mechanizm naturalnej wymiany zębów zawiódł. Wezwano chirurga szczękowego i podano słonicy narkozę. Dentysta miał nie lada zadanie, bowiem zęby u słonia są wielkości cegły i ważą ok. 4 kg.

Z kolei niedźwiedź polarny o imieniu Walker z Highland Wildlife Park miał problemy z zębami w przeszłości i teraz musi mieć regularne przeglądy. Ale do każdej takiej procedury potrzeba ponad 20 osób, które pomagają go umieścić we właściwym miejscu i podać narkozę.

Za to już przy całkowitej świadomości pacjenta odbywa się czyszczenie zębów hipopotama. Nie jest to bezpieczny dla człowieka zabieg. Hipopotamy mimo „poczciwego” wyglądu są groźnymi zabójcami. Jednak opiekun hipopotama Tetsuo z Tennoji Zoo w Japonii metodycznie czyści jego gigantyczne kły.
Hipopotamy mają do 40 zębów, niektóre z nich dorastają do 50 centymetrów długości. W naturze o stan zębów dbają ryby i ptaki, które czyszczą hipopotamią paszczę. W zoo ich rolę przejmuje opiekun wyposażony w wielką szczotkę.

Więcej: bbc.co.uk

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   leczenie stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH