PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dawni mieszkańcy Iranu celowo wybijali sobie zęby?

smn
25-01-2018, 07:59
Dawni mieszkańcy Iranu celowo wybijali sobie zęby? Dziwne praktyki wykryto na wykopaliskach w Iranie (fot. pixabay)
Czaszki sprzed 9500 - 8500 lat, pochodzące z wykopalisk na terenie Iranu, są nienaturalnie wydłużone i brakuje w nich górnego prawego siekacza. Nie przypadkiem.

Zabiegom zniekształcającym czaszki mieszkańcy terenów zachodniego Iranu poddawali się powszechnie 10 tys. lat temu. Więc znalezisko z prehistorycznej osady w z Ali Kosz nie jest aż taką rewelacją. Jednak w trzech z siedmiu wydłużonych nienaturalnie czaszek brakuje górnej prawej jedynki. Co raczej na pewno nie jest przypadkiem, jak powiedział w rozmowie z dziennikiem.pl  badający te szczątki  dr. hab. Arkadiusz Sołtysiak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wszystkie czaszki pozbawione siekacza należały do mężczyzn. Być może wybicie zęba było częścią  rytuału przejścia w okres dorosłości. Nikt jeszcze w tej części Bliskiego Wschodu nie natrafił na podobne praktyki. Jak zaznaczył dr Sołtysiak - może to wynikać z faktu, że siekacze często wypadają po śmierci i być może do tej pory nikt nie zwracał uwagi na zarośnięty wyrostek zębodołowy jednego zęba.

Ciekawe, że pozostałe zęby zmarłych  nie miały próchnicy, najwyraźniej dieta mieszkańców Ali Kosz była uboga w cukry, pisze dziennik.pl.

Więcej: dziennik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   próchnica  

POLECAMY W SERWISACH