PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy to najstarszy implant zębowy w Europie?

rynekzdrowia.pl/PAP
03-06-2014, 11:34
Czy to najstarszy implant zębowy w Europie? Czy to najstarszy implant zębowy w Europie? (źródło: Antiquity Publications Ltd)
Odkrycia dokonano w Le Chene na północy Francji. W drewnianej komorze grobowej z epoki żelaza spoczywała kobieta, licząca w chwili śmierci od 20 do 30 lat. Szkielet był w bardzo złym stanie, jednak zęby się zachowały. W miejscu górnego siekacza naukowcy znaleźli żelazny trzpień - informuje pismo „Antiquity”.

Prawdopodobnie na trzpieniu umieszczony był sztuczny ząb wykonany z drewna lub kości, który z czasem uległ rozkładowi w kwaśnej glebie. Żelazo, ze względu m.in. na skłonność do korozji nie nadaje się na implanty, toteż naukowcy powątpiewają, aby próba jego zastosowania zakończyła się powodzeniem, zwłaszcza, że procedura wszczepienia przeprowadzona w niesterylnych warunkach zapewne doprowadziłaby do zakażenia i powstania niebezpiecznego ropnia.

Grób był jednym z czterech pochówków dorosłych kobiet pochodzących z trzeciego wieku przed naszą erą. Odkrycia dokonano w czasie budowy osiedla w regionie Szampania-Ardeny. W miejscach pochówków znaleziono wiele przedmiotów, typowych dla celtyckiej kultury La Tene.

To pierwsze tego rodzaju znalezisko dotyczące zachodniej Europy, protezy zębów liczące aż 5500 lat znaleziono w Egipcie oraz na Bliskim Wschodzie. Na trzysta lat przed naszą erą mistrzostwo w protetyce dentystycznej osiągnęli Etruskowie, wykorzystujący zwierzęce zęby, mocowane do konstrukcji ze srebra i złota. Jednak ich protezy miały prawdopodobnie przede wszystkim zastosowanie wybitnie „kosmetyczne" a nie użytkowe - poprawiały wygląd zmarłego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implanty   implantologia   najstarszy implant zębowy  

POLECAMY W SERWISACH