PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Cudowna lipa „od zębów” wkracza na salony

ms
09-11-2015, 12:21
Cudowna lipa „od zębów” wkracza na salony Cudowna lipa w Cielętnikach
O cudownych właściwościach lipy, rosnącej w Cielętnikach, infoDENT24.pl pisał już w 2014 r. Żucie kory tego drzewa ponoć skutecznie uśmierza ból zębów. W ostatnich dniach lipa uzdrowicielka trafiła na medialne salony.

Lipy, rosnącej na przykościelnym terenie sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach (gmina Dąbrowa Zielona, na północ od Częstochowy), dotknął w jednym z felietonów Stanisław Tym.

Pisze on. We wsi Cielętniki pod Częstochową polscy pielgrzymi zagryzają na śmierć 700-letnią lipę. Święcie wierzą, że kora tego biednego drzewa uleczy ich spróchniałe zęby. Oto do czego prowadzi wciąż jeszcze gwarantowana przez konstytucję wolność przekonań. Drodzy pielgrzymi, ratujcie swe szczęki, dopóki konstytucji wam nie zmienią.

Temat lipy kilka dni później podchwycili w rozmowie, prowadzonej w jednej z telewizji śniadaniowej, dwaj znawcy ludzkich zachowań i lapsusów językowych - Michał Ogórek oraz Jerzy Bralczyk. W ich ocenie, żucie twardej kory, gdy bolą zęby, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Z kolei kilka dni wcześniej wszystkie programy informacyjne w głównych stacjach telewizyjnych kończyły się wizytą pod cudowną lipą i sakramentalnym pytaniem czy kora pomaga. Wypowiadali się m.in. dendrolodzy, którzy uważają, że kora może mieć właściwości bakteriobójcze.  

Jak to działa? Oderwij korę z lipy, żuj w skupieniu, nie zawadzi pomodlić się w tym czasie do świętej Apolonii - patronki dentystów. Efekt murowany. Ból zęba minie jak ręką odjął. To nie fragment baśni dla najmłodszych, a historia pisana realnymi wędrówkami pielgrzymów, od wieków odzierających z kory drzewo cudownej mocy.

Doszło do tego, że lipę, rosnącą na przykościelnym terenie sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach (gmina Dąbrowa Zielona, na północ od Częstochowy) odgrodzić trzeba było żelaznym płotem od osób szukających ukojenia wobec bólu zębów. Oskubana z kory lipa, służąc przez wieki cierpiącym ludziom, praktycznie obumarła. Drzewo liczy co najmniej 500 lat.

Na murze kościoła wisi ikona świętej Apolonii, dzięki której pielgrzymi mają większą motywację do pogrążania się w modlitwie w intencji zdrowych zębów.
O świętej Apolonii więcej pisaliśmy tutaj.

Dla bardziej osadzonych w realiach życia i śmierci kościół Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach kryje jeszcze jedną tajemnicę. 26 grudnia 1982 r. w tutejszej plebanii uduszony został torturowany ksiądz Leon Błaszczak. Oprawców nie znaleziono, ale oskarżani są o nią pracownicy Służby Bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH